Antalya deniz deşarjı bölgesi çevrinti düzeninin belirlenmesi
Determination of the current regime in the field of Antalya sea outfall
  1. Tez No: 269458
  2. Yazar: MURAT ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LALE BALAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Türkiye kıyılarında yer alan birçok körfez, su değişimlerinin oldukça sınırlı olduğu kapalı su alanlarıdır. Kapalı su alanlarında su hareketleri, taşınım ve su kirliliği derinlemesine incelenmesi gereken konulardır. Su kirliliğinin ve çevrinti hareketlerinin izlenmesi gerekli olan önemli körfezlerimizden birisi de Antalya Körfezi'dir. Tez çalışmaları kapsamında, Antalya Derin Deniz Deşarjı kıyı suları bölgesinde akıntı düzeninin belirlenmesi amacıyla alan çalışmaları yürütülmüş ve kirlilik dağılımının modellenmesi çalışmaları yapılmıştır. Alanda, ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış mevsimlerinde, birer hafta boyunca, Lagrange yöntemi ve Euler yöntemi kullanılarak akıntılar ölçümlenmiştir. Üç boyutlu hidrodinamik sayısal model HİDROTAM-3 ile, bölgenin akıntı ve kirlilik dağılımı benzeşimleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Many bays located on Turkish coastal line are enclosed areas where water circulation is considerably limited. Water motion, convection and pollution are the issues which need profound examination in enclosed areas. Antalya Bay is among the major bays of Turkey which needs to be observed profoundly in regard to water pollution and circulation. In this survey, field studies have been performed to examine current regimes at the area of Antalya Deep Sea Outfall System and pollution distribution has been modelled. At the area, currents have been measured by using both Lagrange Method and Euler Method in a one week period at each season. Currents and pollution distribution have been simulated using a three-dimensional hydrodynamic numerical model called HIDROTAM-3.