Bulanık mantık algoritması ile beyin travma derecesinin incelenmesi
Detection traumatic brain injuries using fuzzy logic algorithm
  1. Tez No: 155795
  2. Yazar: EYYÜP GÜLBANDILAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İNAN GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Teknik Eğitim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Technical Education
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, elektroansefalografi (EEG) ve travma puanlarından (TP) sağlanan verilerin bulanık mantık algoritmasında kullanılmasıyla travmatik beyin yaralanmasının (TBY) derecesini belirleyecek sistemin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Değişik yaş ve cinsiyetlerdeki TBY Mı 26 hastadan elde edilen verilerin göz önünde tutulduğu çalışmada, sağlıklı 5 kişi kontrol grubu olarak değerlendirilmiştir. Bulanıklaştırma aşamasında, giriş verisi olarak TP ve EEG verileri dikkate alınmıştır. Yamuk şeklindeki bulanık üyelik fonksiyonunun tercih edildiği çalışma sonuçlarının doğruluğu, EEG, TP ve Bilgisayarlı Tomografi (BT) verileri kullanılarak karar veren hekimin teşhis sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Kontrol grubunda, hekim teşhisinin, bulanık mantık sisteminin sonuçlarıyla aynı olduğu saptanmıştır. Genel olarak, bulanık mantığın ve hekimin teşhis sonuçları 486 EEG kanal bilgisinin 439'u için aynı sonuçları ortaya koymuştur (%90,33).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a diagnostic system to detect the severity of Traumatic Brain Injuries (TBY) using fuzzy logic with data obtained from EEG and Trauma Scores (TP). In the present study, data from 26 patients with TBY in varying age and gender were used. A control group of 5 healthy people were subjected to examination. Input data in fuzzification was TP and EEG data. A trapezoid shape was preferred to define fuzzy membership functions. The accuracy of the system is verified comparing to physicians' decision which uses conventional data from EEG, TP and/or BT. Findings of physician with compared outputs of fuzzy logic. The control group was found healthy from conventional physician examination and fuzzy logic process. In general, decisions of physician and outputs of fuzzy logic were the same for 439 out of 486 EEG channel data (90.33 %).