Şehir içi ölümlü trafik kazalarının analizi
An analysis of traffic accident resulting with fatality within city limits
- Tez No: 155796
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET EROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
ŞEHİRİÇİ ÖLÜMLÜ TRAFİK KAZALARININ ANALİZİ (Doktora Tezi) Reha ERHAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2004 ÖZET Türkiye'de artan trafik yoğunluğuna paralel olarak trafik kazalarında önemli artışlar meydana gelmektedir. Trafik kazalarının önlenebilmesinde ilk koşul, kazaların gerçek nedenlerinin belirlenmesidir, yapılan bu çalışmada Ankara ili yerleşim sınırları içinde 100 trafik kazası ele alınarak ölümle sonuçlanan kazalar analiz edilmiştir. Araçların kaza mahallindeki hız limitlerine riayet etmeleri durumunda kazadan kaçın a bilme ihtimali ve ölümün teorik olarak gerçekleşmemesi için araç hızlarının ne olması gerektiği tespit edilmiştir. Trafik Kaza Tutanaklarının kazaların yeniden canlandırılmasında yeterli olmadığı görülerek yeni bir kaza tespit tutanağı raporu önerilmiştir. Şehiriçi trafiğinin azaltılmasına yönelik önerilerde bulunulmuştur. Bilim Kodu : 600 10 22 Anahtar Kelime : Hız Limiti, Trafik Kazaları, Trafik Güvenliği, Bio Mekanik Sınırlar, Şehiriçi Ölümlü Trafik Kazaları Sayfa Adedi : 196 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mehmet EROĞLU
Özet (Çeviri)
11 AN ANLYSIS OF TRAFFIC ACCIDENT RESULTING WITH FATALITY WITHIN CITY LIMITS (Ph.D. Thesis) Reha ERHAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2004 ABSTRACT There has been a significant increase in the number of traffic accidents, in line with the traffic density increase in Turkey. The first step in preventing traffic accidents is to determine their genuine cause. In this study, 100 traffic accidents that have occured within Ankara city have been evaluated and the fatal ones are partucularly analysed. The vehicle speeds have been evaluated in cases where speed limits in accident areas are obeyed so as to avoid accidents and death is theoretically out of question. As the present accident reports are not sufficent in the animation of accidents, a new accident report model has been proposed. Suggestions aiming at decreasing the density of city traffic have further been put forward. Science Code : 600 10 22 Key Words : Speed limit, Traffic Accidents, Traffic Safety, Bio Mechanical Limits, Traffic Accidents Resulting With Fatality Within City Limits. Page Number : 196 Adviser : Prof.Dr. Mehmet ERO?LU