Ortalama spektrum metodu ile hızlı nötron eşik dedektörlerinin tesir kesitlerinin ölçümü
Measurement of reaction cross section of threshold dedectors with averaged spectrum method
  1. Tez No: 155794
  2. Yazar: YUSUF AĞUŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN KORU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ORTALAMA SPEKTRUM METODU İLE HIZLI NÖTRON EŞİK DEDEKTÖRLERİNİN TESİR KESİTLERİNİN ÖLÇÜMÜ ( Doktora Tezi ) Yusuf AĞUŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2004 ÖZET Bu çalışmada, 3x592 GBq 241Am/Be izotopik nötron kaynağı kullanılarak 103Rh(n,n')103mRh, 115ln(n,n')115mln, 232Th(n,f), 46'47'48Tİ(n,p)46'47'48Sc, 64Zn(n,p)64Cu, 58Ni(n,p)58Co, 54,56Fe(n,p)54'56Mn, 27AI(n,p)27Mg, 24Mg(n,p)24Na, 59Co(n,a)56Mn, 27AI(n,a)24Na reaksiyonlarının tesir kesitleri aktivasyon metodu ile ölçüldü. Bu reaksiyonlar nükleer fizik ve nükleer teknolojide kullanılan önemli nötron eşik reaksiyonlardır. Her bir eşik reaksiyonu için etkin eşik enerjisi üzerindeki ortalama nötron enerjileri, ortalama spektrum metodu kullanılarak hesaplandı. Ortalama spektrum metodunun kullanılması, deneyde kullanılan izotopik nötron kaynağının nötron enerji spektrumunun özelliğinden dolayıdır. Reaksiyon tesir kesiti ölçümlerinde standartla karşılaştırma metodu kullanıldı. Standart olarak U02 ve standart reaksiyon olarak 238U(n,f) reaksiyonu sonucu oluşan 103Ru fisyon ürününün 497,08 keV gama ışını kullanıldı. Bu eşik reaksiyonları nötronlarla bombardımanın edildikten sonra, REGe dedektöre bağlı çok kanallı analizörle gama spektrumları alındı. Bu çalışmada elde edilen reaksiyon tesir kesiti değerleri değerlendirilmiş ve ölçülmüş diğer uluslararası çalışmalarla uyum içindedir.Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 218 Tesir kesiti, eşik dedektörler, izotopik nötron kaynağı, gama spektrometresi, ortalama spektrum metodu, standartla karşılaştırma metodu, aktivasyon metodu. 63 Prof. Dr. Hüseyin KORU
Özet (Çeviri)
MEASUREMENT OF REACTION CROSS SECTION OF THRESHOLD DEDECTORS WITH AVERAGED SPECTRUM METHOD (P h.D. Thesis) Yusuf A?UŞ GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2004 ABSTRACT In this study, using 3x592 GBq 241Am/Be isotopic neutron source cross sections of 103Rh(n,n')103mRh, 115ln(n,n')115mln, 232Th(n,f), 46'47'48Ti(n,p)46'47'48Sc, 64Zn(n,p)64Cu, 58Ni(n,p)58Co, 54'56Fe(n,p)54'56Mn, 27AI(n,p)27Mg, 24Mg(n,p)24Na, 59Co(n,a)56Mn, 27AI(n,a)24Na threshold dedectors are measured by activation method. These reactions are important neutron threshold dedectors which is used in nuclear physics and nuclear technology. For each threshold reaction, average neutron energies above effective threshold energies are calculated by using averaged spectrum method. Using averaged spectrum method due to the property of the neutron energy spectrum of the isotopic neutron source used in the experiment. Comparison-standard method is used in measurement of the reaction cross section. UO2 is used as standard and 497,08 keV gamma ray of 103Ru fission product which occurred as result of the 238U(n,f) reaction is used as standard reaction. After irradiation of these threshold dedectors with neutrons, gamma spectrums are taken using MCA which connected to HPGe dedector. Reaction cross section values obtained in this study are in agreement with other evaluated and measured international values.IV Science Code Key Words Page Number Adviser 218 Cross section, threshold detectors, isotopic neutron source, gamma spectrometry, spectrum average method, comparison-standart method, activation method :63 Prof. Dr. Hüseyin KORU