Akıllı bina yapı bileşenleri: Duvar ve döşeme sistemleri
Intelligent building components: Wall and floor systems
  1. Tez No: 155797
  2. Yazar: DENİZ KARASU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZİYA UTKUTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
AKILLI BİNA YAPI BİLEŞENLERİ: DUVAR VE DÖŞEME SİSTEMLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Deniz KARASU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2004 ÖZET Binalarda“akıllılık”kavramı, tasarımda kullanıcı konfor ve güvenliğini baz alan yaklaşımların önem kazanması ile ortaya çıkmıştır. Akıllı binalar, değişken koşulların denetimini sağlayan algısal ve tepkisel mekanizmaları içermeleri sebebiyle dinamik karakter kazanmaktadırlar. Dinamik karaktere sahip akıllı binalarım tasarımı; kullanıcı konforunu sağlamak, enerji etkinliğini gerçekleştirmek ve akıllı bina sistemlerinin bütünleşme problemini çözüme ulaştırmak amacıyla bileşen ölçeğinde ele alınmaya başlanmıştır. Tezde; duvar ve döşeme sistemleri, seçilen onaltı bina örneğinde, sağlık faktörü bağlamındı kullanıcı konforu ve enerji etkinliğine göre detaylı olarak incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı; akıllı binanın denetim ve bütünleşme işlevlerini yerine getirmek üzere kurgulanan duvar ve döşeme sistemlerinin tasarım ölçütleri ve türlerinin belirlenmesidir. Yapılan incelemeler sonucunda; akıllı bina bileşen tasarımında ortaya konulan çözümlerin, disiplinler arası eşgüdüm sürecini içermesi ve pasif tasarım ölçütlerine dayalı olarak gerçekleştirilmesi gerektiği belirlenmiştir. Bilim kodu : 811 Anahtar Kelimeler : Akıllı binalar, bütünleşme, akıllı bina servisleri, akıllı duvar, döşeme sistemi Sayfa Adedi : 190 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ziya UTKUTUĞ
Özet (Çeviri)
11 INTELLIGENT BUILDING COMPONENTS: WALL AND FLOOR SYSTEMS (Ms. Sc Thesis) Deniz KARASU GAZI ÜNİVERSİTESİ INSTITUTE OF SCTENCE AND TECHNOLOGY June 2004 ABSTRACT As user-based approaches in design in terms of comfort, safety and health factors gained importance, the concept of“intelligence”in buildings emerged. Intelligent buildings have various dynamic characters as a result of their perception and response capability to control the changing conditions. Design of intelligent buildings with dynamic characters has started on the scale of building components with the aim of providing the user comfort and effective use of the energy, and solving the integration problems of intelligent buildings. In this thesis, the wall and floor components, used for limiting the space, are examined in selected sixteen building samples based on the health factor in terms of user comfort and effective use of energy. The main objective of this study is to set the design criterion and types of the wall and floor systems, which are used for providing the control and integration function of intelligent buildings. As a result of this study, it has been determined that the solutions proposed for the design of the components of intelligent buildings should include interdisciplinary coordination and should be applied according to the passive design criterion. Science Code : 811 Key Words : Intelligent buildings, integration, intelligent building services, intelligent facade, floor system Page Number : 190 Advisor : Prof. Dr. Ziya UTKUTU?