Dönel parçalar için unsur tabanlı bir cam programı hazırlanması ve diğer proglamlama yöntemleri ile karşılaştırılması
Developing a feature based cam system for rotational parts and its comparison with other programming methods
- Tez No: 155798
- Danışmanlar: PROF.DR. ULVİ ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Ticari CAD/CAM paket programlan, CAD ve CAM/NC parça programlama modülleri arasında zayıf bir bağlantı olduğundan dolayı, işlem planlama sistemleri açısından oldukça düşük otomasyon seviyesi sağlarlar. Otomatik unsur tanıma sistemleri CAD ve CAM arasındaki bu bağı güçlendirmektedirler. Bu çalışmada, silindirik parçalar için bir otomatik unsur tanıma ve CNC kodu türetimi (Automatic Feature Recognition/Automatic CNC Code Generation- AFR/ACCG) sistemi geliştirilmiştir. Geliştirilen program Delphi 7 programlama dili kullanılarak hazırlanmıştır. Sisteme veri girişi herhangi bir CAD programında tasarlanan DXF formatı ile yapılmaktadır. Bu sistemde imalatı yapılacak parçanın, CNC parça programı, işleme unsurlarına göre otomatik olarak oluşturulmaktadır. Oluşturulan bu takım yolları ile örnek parçalar işlenmiş ve işleme zamanları diğer programlama yöntemleri ile karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonucunda, kesici takımın boştaki hareketlerinin de azaltılmasıyla, bir çok örnekte işleme zamanından tasarruf sağlanmıştır. Geliştirilen sistem ile karmaşık parçaların, tornalama operasyonları için gerekli kanal, vida ve delik gibi tüm iç ve dış işleme unsurları otomatik olarak tanımlanabilmektedir.Anahtar Kelimeler : CAD/CAM, DXF, AFR, İşleme Unsurları, Otomatik Unsur Tanıma, Otomatik CNC Kodu Türetimi, İşleme Zamanı
Özet (Çeviri)
Commercial CAD/CAM packages provide a rather low level automation in terms of process planning due to a weak connection between their CAD and CAM/NC part programming modules. Automatic feature recognition systems strengthen this link. In this study, an automatic feature recognition and CNC code generation (Automatic Feature Recognition/Automatic CNC Code Generation-AFR/ACCG) system was developed for rotational parts. This system was developed using Delphi 7 programming language. The data input to the system is done by DXF format constructed in any CAD programme. Part CNC programme of the work piece to be produced is generated automatically as to machining features in this system. Sample parts were machined by the generated tool paths and the machining times were compared to other programming methods. This comparison showed that, the machining time could be reduced for many parts by minimizing the airtime of cutting tool. All of internal and external machining features of complex parts such as groove, thread and boring can be defined using this developed system.Key Words : CAD/CAM, DXF, AFR, Machining Features, Automatic Feature Recognition, Automatic CNC Code Generation, Machining Time