Electro-smog mitigation for achieving healthy buildings: Investigating the relationship between architectural design parameters and EMR levels
Sağlıklı bina hedefiyle elektro-sisin azaltılması: Mimari tasarım parametreleri ve EMR seviyeleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 833643
- Danışmanlar: PROF. DR. SOOFIA TAHIRA ELIAS ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Teknolojiler günlük hayatı kolaylaştırırken aynı zamanda bazı yan etkileri de beraberinde getiriyor. Bu yan etkilerden en önemlileri insan sağlığı üzerindeki etkilerdir. Bilgi ve iletişim teknolojilerinin ve elektronik cihazların gelişmeleriyle birlikte yaydıkları elektromanyetik radyasyon (EMR) seviyesi de artış göstermektedir. Buna ek olarak akıllı şehir gibi teknolojiyi ana bileşenleri haline getiren yeni yaklaşımlar EMR yayacak kaynak sayısını da attırmaktadır. Hayatın önemli bir bölümünün iç mekanlarda geçtiği dikkate alındığında binaların, iç mekanların EMR'nin insan sağlığı üzerine etkisi dikkate alınarak tasarlanması gereklidir. Sağlık, mühendislik ve fizik gibi farklı alanlarda çalışılan EMR; sağlıklı bina ve iç mekan ortam kalitesi (IEQ) gibi konulara aşina olan yapı bilimlerinde de son zamanlarda yöneldiği bir konudur. Yapıların EMR'un sağlık üzerine etkileri dikkate alınarak tasarlanmabilmesi konusunda bilgi birikimi henüz yeterli değildir. Bu çalışma aşırı EMR'un bina tasarım elemanları ile kalkanlanması ve kontrolünü araştırmaktadır. Yapı kabuğu katmanları, pencere duvar oranı, oda ebat ve oranları, kaplama malzemeleri, tefrişler gibi mimari elemanların kalkanlamaya etkisi vaka analizi olarak yerinde ölçümler ve bilgisayar destekli sümulasyonlar aracılığıyla test edilmiştir. Sonucunda ise oluşturduğu veri tabanını kullanarak mimarlari elemanların etki ağırlıklarını ortaya koymayı hedeflemektedir. Bu sayede bu alanda teori ve pratik için referans oluşturulurken aynı zamanda EMR ve sağlıklı mekan tasarımı ilişkisi üzerine farkındalığın tasarımcılar arasında arttırılacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Modern technologies have made daily life easier, but they also have some side effects; the most important are those on human health. With the spread of information and communication technologies (ICT) and electronic devices, the level of electromagnetic radiation (EMR) is also increasing. In addition, new approaches, such as the smart city concept in which technology is one of the main components, increase the number of sources to emit EMR. Considering that a significant part of human life is spent indoors, buildings should be designed considering the effects of EMR on human health. EMR has been studied in different fields such as medicine, engineering, and physics. Interest has recently been increased in EMR in building science, which is already dealing with related subjects such as sick or healthy buildings, indoor air quality (IAQ) and indoor environmental quality (IEQ). Unfortunately, knowledge is not yet sufficient to design spaces considering the effects of excessive EMR on health. This study investigates the mitigating and control of excessive EMR with building design parameters. It tests the effect of design decisions on building envelope, window wall ratio, room size, and proportions, finishing materials, furniture materials and planimetric layout on shielding through in-situ measurements and computer-aided simulations. As a result, it points out to the influence of design decisions for producing healthier interior spaces in terms of EMR. In this way, it is aimed to create a reference for theory and practice in the field of architecture and to increase awareness of the relationship between EMR and healthy space design.