Çok kriterli dinamik tesis düzenleme probleminin tavlama benzetimi ile çözülmesi
Solving of the multiple criteria dynamic facility layout problem by simulated annealing
- Tez No: 155809
- Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN TÜRKBEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Günümüz piyasa koşullarında, global rekabetin artması, teknolojideki hızlı değişmeler ve ürünlerin hayat eğrilerinin kısalması tesis düzenleme problemini Dinamik Tesis Düzenleme Problemi (DTDP) olarak değerlendirmeyi gerekli kılmaktadır. Aynı zamanda, tesis düzenlemesini etkileyen çok sayıda faktör vardır. Bu yüzden, daha etkin bir düzenleme yapmak için birçok faktör dikkate alınmalıdır. Bu tezde, tesis düzenleme probleminin dinamik yönü ile çok kriterli yönünü birleştiren bir model geliştirilmiştir. Söz konusu problem Çok Kriterli Dinamik Tesis Düzenleme Problemi (ÇKDTDP) olarak adlandırılır. Bu çalışmada, ÇKDTDP'ni çözmek için bir Tavlama Benzetimi (TB) sezgiseli geliştirilmiştir. Önerilen sezgiselin performansı, 40 farklı problemden oluşan test problemlerinin seti kullanılarak değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, Gilmore-Lawler sınır metoduyla hesaplanan test problemlerinin alt sınırlarıyla karşılaştırılmıştır. Aynı zamanda, modeli daha iyi açıklayabilmek için çalışmaya bir deney tasarımı uygulanmıştır. Bulunan sonuçlar, önerilen TB sezgiselinin ÇKDTDP için etkin olduğunu göstermiştir.Anahtar Kelimeler : Tesis Düzenlemesi, Tavlama Benzetimi, Çok Kriterli, Dinamik, Deney Tasarımı
Özet (Çeviri)
In today's market conditions, increasing global competition, rapid changes in technology and shorter life cycle of product should be required to evaluate the facility layout problem as the dynamic facility layout problem (DFLP). At the same time, there are many factors that affect the facility layout. Therefore, facility layout problem should be considering many factors to make a more effective layout. In this thesis, a model which combines the dynamic aspect and the multiple criteria aspect of facility layout problem is developed. This problem is called the Multiple Criteria Dynamic Facility Layout Problem (MCDFLP). In this study, a simulated annealing heuristic is developed to solve the MCDFLP. The performance of the proposed heuristic is evaluated using the set of test problems that constitute 40 different problems. Obtained results are compared with lower bounds of the test problems which calculated with the method of Gilmore-Lawler bound. Also, an experimental design is applied to be clarifying the model very well. Results obtained show that the proposed simulated annealing heuristic is effective for the MCDFLP.Key Words : Facility Layout, Simulated Annealing, Multi Criteria, Dynamic, Experimental Design