Cartagena biyogüvenlik protokolünün getirdikleri ve Türk mevzuatına etkileri
Cartagena protocol on biosafety and its effects on the Turkish regulations
- Tez No: 155812
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ATİLLA MURATHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
CARTAGENA BÎYOGÜVENLİK PROTOKOLÜ'NÜN GETİRDİKLERİ VE TÜRK MEVZUATINA ETKİLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Mehmet Sertaç ERDOĞDU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2004 ÖZET Bu çalışmada modern biyoteknoloji kullanılarak üretilen genetiği değiştirilmiş organizmalarla (GDO'larla) ve GDO'lu ürünlerle ilgili, uluslararası bağlayıcılığı olan Cartagena Biyogüvenlik Protokolü ve protokolün Türk mevzuatındaki yansımaları incelenmiştir. Cartagena Biyogüvenlik Protokolünün, Türk mevzuatına etkileri ilk başta, yürürlükte olan“Tarım Ve Köyişleri Bakanlığı Tohumluk İthalat Uygulama Genelgesi”ve“Transgenik Kültür Bitkilerinin Alan Denemeleri Hakkında Talimat”olarak kendini göstermiştir. Türkiye'de, GDO'larla ilgili olarak bir mevzuat boşluğu vardır. Bu boşluğu doldurmak üzere hazırlanan“Genetik Olarak Değiştirilmiş Organizmaların (GDO) Çevreye Bilinçli Şahmı Ve Pazara Sürülmesi Hakkında Yönetmelik Taslağı”,“Ulusal Biyogüvenlik Kanun Taslağı”da bu çalışmada incelenmiştir. Bilim Kodu : 912 Anahtar kelimeler : Cartagena Protokolü, Biyogüvenlik, GDO, Türk mevzuatı Sayfa Adedi : 143 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Atilla MURATHAN
Özet (Çeviri)
11 CARTAGENA PROTOCOL ON BIOSAFETY AND ITS EFFECTS ON THE TURKISH REGULATIONS (M. Sc Thesis) Mehmet Sertaç ERDO?DU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2004 ABSTRACT In this study, related by Genetically modified Organisms (GMO's) and GMO products, International Cartagena Protocol On Biosafety and its reflections on Turkish Regulations has been examined. Effects of Cartagena Protocol On Biosafety on Turkish Regulations has been occured a circular of Seed import Practise and a directive on Test Field of GMO Crops. There is a regulation missing about GMO's in Turkey. There is also examined drafts by National Biosafety Law and New GMO regulation that is created in order to complete the regulation missing. Science Code Key Words Page Number Adviser 912 Cartagena Protocol, Biosafety, GMO, Turkish regulations 143 Doç. Dr. Atilla MURATHAN