Exploring the legal foundations of the CDB regime
Biyolojik çeşitlilik sözleşmesi rejiminin yasal temellerinin incelenmesi
  1. Tez No: 555758
  2. Yazar: FERİDE YAZIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu tezin amacı Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi (BÇS) kapsamında oluşturulan küresel biyolojik çeşitlilik rejimini bir tarihçe ve BÇS öncesi kabul edilen biyolojik çeşitliliğin korunmasına yönelik sözleşmeleri de içeren şekilde incelemektir. Ayrıca, biyogüvenlik; biyogüvenliğe ilişkin sorumluluk ve telafi ve erişim ve yararların paylaşımına ilişkin BÇS kapsamında oluşturulan Protokolleri de kapsayacak şekilde, BÇS sonrası dönem de belirli bir konu alanında kapsamlı bir anlayışa sahip olmak amacıyla açıklanmaktadır ki bu alan 'Biyolojik Çeşitlilik'tir. Bu amaçla, biyolojik çeşitliliğin önemi ve kavramları, BÇS ve üç Protokolü'nün özellikleri incelenecektir. Bu Protokoller: i) BÇS'ye Ek Cartagena Biyogüvenlik Protokolü, Cartagena Protokolü'ne Ek Sorumluluk ve Telafiye ilişkin Nagoya-Kuala Lumpur Protokolü ve BÇS'ye Ek Genetik Kaynaklara Erişim ve Bunların Kullanımından Doğan Yararların Adil ve Hakkaniyetli Paylaşımı Sözleşmesi'dir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to explore legal foundations of the global biodiversity regime established within the scope of the Convention on Biological Diversity (CBD) including a historical background and pre-CBD conventions on the conservation of biological diversity. In addition, the post-CBD era including Protocols on biosafety; liability and redress on biosafety and access and benefit-sharing established under the CBD regime are also explained to have a comprehensive understanding on the particular issue area:“Biological Diversity”. For this purpose, the significance and concepts of biological diversity, features of the CBD and its three Protocols are examined. These Protocols are: i) The Cartagena Protocol on Biosafety to the Convention on Biological Diversity, ii) The Nagoya – Kuala Lumpur Supplementary Protocol to the Cartagena Protocol on Liability and Redress and iii) The Nagoya Protocol on Access to Genetic Resources and the Fair and Equitable Sharing of Benefits Arising from their Utilization to the Convention on Biological Diversity.