Al-%5,7 Zn-%2,6 Mg-%1,7 Cu alaşımının kum, metal kalıp ve sıkıştırma döküm yöntemlerinde mikroyapı ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of microstructure and mechanical properties of cast Al-%5,7 Zn-%2,6 Mg-%1,7 Cu alloy obtained with sand, gravity and squeeze casting process
  1. Tez No: 155844
  2. Yazar: ŞÜKRAN KOCAASLAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KADİR KOCATEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez kum, metal ve sıkıştırma döküm yöntemleri ile elde edilen Al- % 5,7 Zn, % 2,6 Mg, % 1,7 Cu alaşım dökümlerin makro-mikro yapı ve mekanik özelliklerinin incelenmesini içermektedir. Doğrudan sıkıştırma döküm yöntemi 730°C, 760°C, 790°C, 820°C döküm sıcaklıklarında 67,86 MPa ve 92,55 MPa basınç kullanılarak gerçekleştirilmiştir. 92,55 MPa basıncın uygulandığı doğrudan sıkıştırma dökümleri kum ve metal kalıba dökümlerde nispeten kaba olan hücrede incelme sağlamıştır. Kum ve metal kalıba dökümlerde katılaşma sırasında meydana gelen boşluklar doğrudan sıkıştırma döküm yöntemi ile tam olarak elimine edilmiştir. Bununla birlikte, bütün döküm sıcaklıklarında uygulanan 67,86 MPa basınç dökümlerde sıcak yırtılma oluşturmuştur. Doğrudan sıkıştırma döküm yönteminde çekme, akma dayanımı ve sertliği kum ve metal kalıp dökümlerine göre artmıştır.Anahtar Kelimeler : Al-Zn-Mg-Cu alaşımı, Sıkıştırma Döküm Yöntemi, Mikroyapı, Çekme Özellikleri
Özet (Çeviri)
This thesis comprises of a study of the investigation of macro-microstructure and mechanical properties of cast Al-5,7 %Zn, 2,6 %Mg, 1,7 %Cu alloy obtained with sand, die gravity and direct squeeze casting processes. Direct squeeze casting was achived by using 67.86 MPa and 92.55 MPa pressures at 730 °C, 760 °C, 790 °C and 820 °C pouring temperatures. Direct squeeze casting with an applied pressure of 92.55 MPa produces a conciderable refinement on cell that occur relatively coarse in sand die gravity castings. The cavities formed during solidification in sand and die gravity billets were completely eliminated with direct squeeze casting process. However, the applied pressure of 67.86 MPa at all pouring temperatures resulted in hot tearing in castings. The tensile, yield strength and hardness of castings were increased in direct squeeze casting process comparing to sand and die gravity casting processes.Key Words : Al-Zn-Mg-Cu alloy, Squeeze Casting Process, Microstructures, Tensile Properties