Silis dumanı ve kimyasal esasları farklı süperakışkanlaştırıcı katkıların taze ve sertleşmiş beton özelliklerinin etkisi
Effect of silica fume and superplasticizer adds with different chemical origin, on fresh and hardened concrete properties
- Tez No: 155849
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OSMAN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, İnşaat Mühendisliği, Technical Education, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Günümüzde inşaat sektöründe en çok kullanılan yapı malzemesi betondur. 150 yıldır, üretilen betonlarda bağlayıcı madde olarak çimento kullanılmaktadır. Bununla birlikte alternatif bağlayıcılar yada çimento ile yer değiştirebilecek malzemelere yönelik araştırmalar devam etmektedir. Bu malzemelerin puzolanik özelliğinin bulunması betona teknik açıdan daha fazla avantaj kazandırdığı bilinmektedir. Dezavantajı ise betonun pompalanabilirlik özelliğini azaltması veya karma suyu miktarını artırmasıdır. Puzolanik malzemelerin bu etkisini ortadan kaldırmak ve yüksek dayanımlı beton elde etmek amacıyla beton içerisinde süperakışkanlaştırıcı katkılar kullanılmaktadır. Bu çalışmada endüstriyel bîr atık olan silis dumanı ile kimyasal esasları farklı, üç değişik firma tarafından üretilen süperakışkanlaştırıcı katkıların taze ve sertleşmiş beton özelliklerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmada betonun kullanım yerleri dikkate alınarak şahit beton için slump değeri 70 mm, S/ç oranı 0.53 seçilmiştir. Bu oran tüm karışımlarda sabit tutulmuştur. Silis dumanı ağırlıkça %10 çimento ile ikameli olarak, üç değişik süperakışkanlaştırıcı katkı, çimento ağırlığının %1, %2, %3 oranlarında ilave edilerek betonlar üretilmiştir. Taze haldeyken çökme ( slump ), Ve- Be süresi, sıkışma faktörü, birim ağırlık ve hava yüzdeleri belirlenmiştir. Elde edilen betonlardan 150x150x150 mm boyutlarında küp numuneler alınmıştır. Numuneler 2, 7 ve 28 gün süreyle laboratuar kürüne tabi tutulmuştur. Sertleşmiş beton numuneleri üzerinde basınç dayanımı ve donma - çözülme dayanımı deneyleri yapılmıştır. Üretilen betonlar hem birbirleri ile hem de PÇ 42.5 kullanılan şahit beton ile karşılaştırılmış ve en uygun sonuçlan %10 silis dumanı ikameti, %1 modifîye edilmiş süperakışkanlaştırıcı katkı kullanılarak üretilen betonların verdiği görülmüştür.Anahtar Kelimeler : Beton, Silis Dumanı, Süperakışkanlaştırıcı
Özet (Çeviri)
Concrete is the most preferred material in construction sector. Cement has been used as binding material, in concrete mixtures, for 150 years, But the researchers on the alternative binders or the materials added instead of cementln this study, the effects of silica fume which is an industrial, and superplasticies adds with different chemic, are going on. The puzolanic characteristics of these materials, make the concrete more advantageous. But, they reduce the pumping ability and increase the amount of the mixing water are disadvantages. In order to eliminate the effect of puzolanic materials and to produce high resistant concrete, super plasticizer adds are in use widely.in this study effects of silica fume which is an industrial, and superplasticies adds with different chemical origine (and product of 3 different firms) on fresh and hardened concrete properties, were investigated. In the research, different usage of concrete has been taken into consideration and Portland cement concrete slump value 70 mm, w/c ratio 0.53 has been chosen. This ratio has been kept fixed in all mixtures. Silica fume was added to portland cement %10 by weight of cement, superplasticizer in concrete mixtures was used 1%, 2%, 3% physical properties of fresh concretes were determined by test 150x150x150 mm cube specimens were produced and cured 2, 7 and 28 days. Compressive strengh, freeze-thaw resistance tests on hardened concrete specimens were carried out. The produced concrete elements were compared with each other as well as with portland cement conctete. Mixture with 10% silica fume replaced and added 1% melamine based superplasticizer have given the most appropriate result.Key Words : Concrete, Silica fume, Superplasticizer