Şehiriçi kavşakların karayollarına ve standartlarına uygunluğu
The convenience of downtown intersections to roads and standards
- Tez No: 155848
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KURTULUŞ BORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ŞEHİRİÇİ KAVŞAKLARIN KARAYOLLARINA VE STANDARTLARA UYGUNLUĞU (Yüksek Lisans Tezi) Zafer TOMBUL GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2004 ÖZET Bu çalışmada ülkemiz açısından son derece önemli olan trafik kazalarının azaltılmasına katkıda bulunacak, şehir içi kavşakların karayollarına ve standartlara uygunluğu araştırılmıştır. Bunun için Ankara'da kaza sayısı ve araş sayısı bakımından önemli kavşaklardan seçilen Beşevler, Tandoğan ve Ulus kavşaklarının standartlara uygunluğu araştırılmıştır. Şehir içi kavşakların matematik modeli için kaza analizleri ve kavşak tasarım hataları ile düzenlemelerin nasıl olabilmesi ve trafik akışını arttırabilmek için bir kavşağın tasarımında matematik model oluşturabilmenin Önemi üzerinde durulmuştur. Bilim Kodu :626.11.00 Anahtar Kelimeler : Kavşak, Kaza, şehriçi, Tandoğan, Beşevler, Ulus Sayfa Adedi : 97 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Kurtuluş BORAN
Özet (Çeviri)
11 THE CONVENIENCE OF DOWNTOWN INTERSECTIONS TO ROADS AND STANDARDS (M.Sc. Thesis) Zafer TOMBUL GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCDSNCE AND TECHNOLOGY July 2004 ABSTRACT In this study, it has been searched the convenience of downtown intersections to the roads and the srandarts, which will make a contribution to the decrease of traffic accidents, greatly important for our country. Therefore, the standart convenience of Beşevler, Tandoğan and Ulus intersections that are significant in Ankara due to the number of accidents and vehicles has been searched. The importence of the way of organizing the accident analyses, intersection desing defects and arrangements for mathematical model of the downtown intersections and establishing the mathematical model in an intersection desing for the increase of traffic flow has been taken into consideration. Science Code : 626.11.00 KeyWords :Intersection, Accident, Downtown, Tandoğan, Beşevler, Ulus Adviser :Asst. Prof. Kurtuluş BORAN