Yersel fotogrametrik rölöve ölçüm tekniğinin Ömer Duruk evi örneği üzerinde uygulanması ve değerlendirilmesi
Application and evaluation of the measured drawig technique of close range photogrammetry on the case of Ömer Duruk house
  1. Tez No: 155850
  2. Yazar: ÖZLEM SAĞIROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CAN MEHMET HERSEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
YERSEL FOTOGRAMETRİK RÖLÖVE ÖLÇÜM TEKNİĞİNİN ÖMER DURUK EVİ ÖRNEĞİ ÜZERİNDE UYGULANMASI VE DEĞERLENDİRİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Özlem SAĞIROĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Kasım 2004 ÖZET Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile birlikte restorasyona girdi oluşturan rölövenin alım tekniklerinde de gelişmeler olmaktadır. Uzun yıllardır yurtdışında kullanılmakta olan yersel fotogrametri yöntemi ile rölöve alımı bilgisayar teknolojilerinin ilerlemesi ile yurdumuzda da kısıtlı olmakla birlikte kullanılmaya başlamıştır. Bu tez kapsamında ise ülkemizde yeni yeni kullanılmaya başlayan bu tekniğin bulunduğu günden günümüze kadar geçirdiği aşamalar kısaca anlatılmış, mimaride bulduğu kullanım olanakları incelenmiştir. Bu bağlamda çalışma yapılan Akseki Bucakalan köyünde bulunan Ömer DURUK evinden analog ve dijital kameralarla çeşitli uzaklıklara, alım yöntemlerine ve farklı açılı objektiflere bağlı elde edilen fotoğraflar ve hedef nokta koordinatları netcad yerselfoto programı kullanılarak işlenmiş, sonuç verilerle ulaşılan doğruluk dereceleri irdelenmiştir. Yapılan tüm çalışmalar ve sonuçlan örnek fotoğraf ve verilerle birlikte ortaya konularak rölöve alımı için avantajlı ve dezavantajlı olduğu yönleri belirlenmiş, sonuç üründe elde edilen hassasiyet araştırılmıştır.Çalışma sonucunda yersel fotogrametrinin rölöve alım tekniği olarak kullanılmasının zaman açısından ekonomik, az maliyetli, kolay kullanılabilir bir yöntem olduğu, diğer kullanılan yöntemlere göre daha hassas ve doğru sonuçlara ulaşabildiği tespit edilmiştir. Bunun yanında fotoğraf alımı, hedef nokta tespiti ve kullanılan donanım açısından daha hassas verilere nasıl ulaşılabileceği yapılan testler sırasında ulaşılan sonuçlara dayanılarak önerilmiştir. Bilim Kodu :11 Anahtar Kelimeler.'Yersel fotogrametri, Rölöve alım teknikleri, Rölöve, Sayısal sistemler, Bilgisayar teknolojileri, Ömer DURUK, Akseki, Bucakalan köyü, Geleneksel konut, Netcad Sayfa Adedi :182 Tez Yöneticisi :Prof. Dr. Can Mehmet HERSEK
Özet (Çeviri)
Ill APPLICATION AND EVALUATION OF THE MEASURED DRAWING TECHNİOUE OF CLOSE RANGE PHOTOGRAMMETRY ON THE CASE OF ÖMER DURUK HOUSE (M.Sc. Thesis) Özlem SA?IRO?LU GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY November 2004 ABSTRACT By the recent developments in technology, measured drawing techniques have enhanced that are major inputs to restoration. The measured drawing technique of close range photogrammetry, which have been widely used internationally, just started to spread out which these technological developments in Turkey. There are many software programs that have been brought into the country for this aim. In this thesis ; a historical overview of this technique will be presented along with the areas of usage in architectural applications. In this concept, Ömer Duruk house, which is located in Akseki's Bucakalan village, has been selected to perform non metric and digital camera shoots with different distances, angles and different objectives have been processed, and resulting data are inspected through correctivity analysis. All the workshop is presented with sample related photographs. It is obvious that using close range photogrammetry for a measured drawing technique will provide time and cost efficient, easy to use methodology in comparison with other methodologies which yieldsIV more sensitive and correct results as outcome. Furthermore it is advised that in order to get more sensitive and correct data ; some different photography techniques, target points and using appropriate hardware are presented. Science Code Key Words Page Number Adviser :11.-Architectural photogrammetry, Close range photogrammetry, Measured drawing, Computer Technologies, Ömer DURUK House, Akseki, Bucakalan Village, Traditional House, Netcad :182 rProf.Dr. Can Mehmet HERSEK