Üçgen düzlem çerçeve taşıyıcı sistemli ahşap ev konstrüksüyon tasarımı ve modellemesi
Design and modeling of wooden-frame house construction with triangular plane frame carrying systems
  1. Tez No: 155858
  2. Yazar: NİHAT ŞİMDİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ALTINOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Teknik Eğitim, Wood Products, Technical Education
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, geleneksel ahşap taşıyıcı sistemler ve kullanım alanları araştırılarak, bunlara alternatif olabilecek; üçgen düzlem çerçeve taşıyıcı sistemli ahşap ev tasarlanmıştır. Ahşap evin konstrüksiyonunun uygulanmasında, Türkiye'de yaygın olarak yetişen Sarı Çam (Pinus Sylvestris L.) kullanılması hedeflenmiştir. Üçgen düzlem çerçeveye etki eden yatay ve düşey kuvvetler analiz edilerek, geleneksel taşıyıcı sistemlere göre üçgen düzlem çerçeve sistemli taşıyıcıların avantaj ve dezavantajları belirlenmiştir. Sonuç olarak, ahşap evlere etki eden yatay deprem kuvvetleri, düşey kullanıcının yükleri ve sistemin kendi öz ağırlığı üçgen düzlem çerçevede eksenel kuvvetlere dönüştürülmüştür.Anahtar Kelimeler : Taşıyıcı sistem, düzlem çerçeve, ahşap ev, konstrüksiyon.
Özet (Çeviri)
In this study, traditional wood carrying systems and their scope of use were investigated, and wooden-frame houses with triangular plane frame carrying systems were designed as an alternative to these. In applying the construction of the wooden-frame house, use of the Yellow Pine (Pinus Sylvestris L.) grown prevalently in Turkey was aimed. The vertical and horizontal forces exerted on the triangular plane frame were analyzed, thus advantages and disadvantages of the carriers with triangular plane frame system over the traditional ones were identified. Finally, the horizontal earthquake forces exerted on wooden- frame houses, load of the vertical user and the own specific gravity of the system were translated into axial forces on the triangular plane frame.Keywords : Carrying system, plane frame, wooden-frame house, construction.