Scada uyumlu bir TR ünitesi tasarımı, yapımı ve petrol boru hatları için uygulaması
The design and construction of a scada interactive TR unit and its application for petrol pipe line
  1. Tez No: 155857
  2. Yazar: HİLMİ IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SERPİL EROL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Metalik yapıların, özellikle dağıtım ve taşıma sistemlerinin korozif aşınmasının önlenmesinde kullanılan dış akım kaynaklı katodik koruma sistemlerinin temel elemanı olan TR (Trafo-Redresör) ünitelerinde meydana gelen arızaların giderilmesi, maalesef zamanında ve düzenli yapılamamaktadır. Bunun sonucunda büyük can ve mal kaybı kazaları oluşabilmektedir. Zamanında tamir edilememesinin sebepleri incelendiğinde ise, arızadan haberdar olunamaması veya haberdar olunsa bile arıza bölgesine ulaşılmasındaki zorluk vb sayılabilir. Bu tezde; TR ünitesindeki arızadan haberdar olunması ve mümkünse bir merkezden, bu mümkün değilse bir teknisyen görevlendirerek arızanın giderilebilmesi için bir sistem tasarlanmıştır. Bu amaçla önce SCADA“Supervisory Control And Data Acquisition”sistemi irdelenmiş sonra da korozyon, nedenleri, sonuçları ve korunma yolları incelenmiştir. Bunun sonucunda TR ünitesi için SCADA sistemine uyumlu yeni bir yaklaşım geliştirilmesi gerektiği görülmüş, bir cihaz tasarlanmış ve yapımı gerçekleştirilmiştir. Bunun BOTAŞ (Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş.) petrol boru hatlarında karşılaşılan bazı yönetim ve bakım problemlerinin giderilmesi ve boru hattı kazalarının önlenmesinde kullanılması için, seçilen bir pilot bölgede uygulama yapılmış ve kullanıcılara yönelik araçlar geliştirilmiştir.11 Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa adedi Tez yöneticisi 919 Korozyon, SCAD A, Boru Hattı.
Özet (Çeviri)
Fixing problems that occur in TR (Trafo-Rectifier) units which are the main elements of external current sourced cathodic protection systems which are prevent corrosive erosion of metallic structures, especially transport and distribution systems, unfortunately takes too much time and is not done on a regular basis. As a result of this, lots of life loses and accidents can occur. When the reasons for why the problem was not fixed on time was examined, it was found that it was due to not being aware of the problem or even if aware it was due to the difficulty of reaching the area where the problem had occurred. In this thesis; a system that is aware of the problem in the TR unit and that fixes the problem from, if possible from one center, or if not by a technician has been designed. With this aim first the SCADA“Supervisory Control And Data Acquisition”system was considered at length, then corrosion, its causes, results and safety procedures were analyzed. As a result of this it was seen that a new system interact in SCADA had to be developed for the TR unit, and the system was designed and constructed. This was implemented, and equipment aimed at users were developed, in a chosen pilot region to overcome some management and maintenance problems encountered at the BOTAS (Pipe Lines and Petrol Transportation A.Ş.) petrol pipe lines and to be used to prevent pipe line accidents.IV Science Code Key Words Page Number Adviser 919 Corrosion, SCAD A,