Servis araçlarının atıl zamanlarının başka bir ulaşım sistemi olarak değerlendirilmesi
Investigation of vehicles of school and work transportation as new means of transport during off-peak hours
  1. Tez No: 155860
  2. Yazar: SEDA HATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN PAMPAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
SERVİS ARAÇLARININ ATIL ZAMANLARININ BAŞKA BİR ULAŞIM SİSTEMİ OLARAK DEĞERLENDİRİLMESİ (Doktora Tezi) Seda HATİPOĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2004 ÖZET 1980'li yıllardan sonra; ülkemizin sosyo ekonomik yapısındaki değişmeler sonucunda oluşan doğan ihtiyaç ve talep, servis taşımacılığı sektöründe önemli gelişmelere yol açmıştır. Oluşan gelişmeler, zamanla bu sektörde kurumsallaşmayı da beraberinde getirmiştir. Bu dönemden sonra, veliler çocuklarını eskiden olduğu gibi evlerinin yanındaki okullarda okutmak yerine, daha nitelikli okullarda ve özel okullarda okutmayı yeğlemişler ve bu öğrencilerin, okulları ile evleri arasında sürekli hizmet veren araçlarla taşınması tercih görmüştür. Gelişim gösteren bir başka alan olan iş yaşamında da, çalışanların iş yerlerine ulaşmasında da zaman kaybının önlenmesi ve düzen getirilmesi ihtiyacı da servis taşımacılığına olan talebi arttırmıştır. Ancak, günümüzde servis araçlarının sadece doruk saatler içinde çalışması ve günün diğer saatlerinde atıl durumda kalması servis işletmeciliğinin işletme verimliliğini düşürmektedir. Bu çalışmada mevcut servis araçları ve bunların atıl zamanlarından yararlanılarak, Ankara kentine, talebe duyarlı yeni bir ara toplutaşım sistemi (talebe bağlı servis sistemi) hizmeti sunulabilmesi için bir model oluşturulmuştur. Bilim Kodu : 363 Anahtar Kelimeler : servis araçları, talebe bağlı servis sistemi, yolculuk talep yönetimi Sayfa Adedi : 137 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Süleyman PAMPAL
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF VEHICLES OF SCHOOL AND WORK TRANSPORTATION AS NEW MEANS OF TRANSPORT DURING OFF- PEAK HOURS (Ph.D. Thesis) Seda HATİPO?LU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2004 ABSTRACT After 1980's, subsequent need and demand exacerbated by the socioeconomic changes in the nation, led to substantial changes in the school and work transportation sector. Such developments paved the way to the institutionalization of the sector which once started as independent discrete ventures. In this era, parents chose to send their children to schools of higher quality and private schools further away than local schools by taking the advantage of and creating a steady demand for privately owned school transportation mode serving door-to-door between home and school. In the mean time, as a precaution to minimize time losses during commuting and to prevent late-shows, employers demanded shuttle services to provide home-to- work and work-to-home passenger transportation. Today, these services are provided during peak hours and vehicles are kept idle during the daytime causing inefficiencies. In this study, taking into account the number of vehicles and their idle times, a conceptual model in which these vehicles are considered as a means for demand responsive paratransit mode, for the city of Ankara, has been developed. Science Code : Keywords : school and work transport, demand responsive transport systems, travel demand management. Number of Pages : 137 Thesis Supervisor : Prof.Dr. Süleyman PAMPAL