Jandarma Genel Komutanlığı personelinin karıştığı özel araç kazaları
The traffic accidents by the personnel of Gendarmerie General Commands
  1. Tez No: 155889
  2. Yazar: HAKKI ÇETİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. VEYSEL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
JANDARMA GENEL KOMUTANLİĞİ PERSONELİNİN KARIŞTIĞI ÖZEL ARAÇ KAZALARI (Yüksek Lisans Tezi) Hakkı ÇETİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2004 ÖZET Maddi ve manevi sonuçları ile toplumun dikkatini çeken bir sorun olarak trafik kazaları kamuoyunun gündeminde olmaya devam etmektedir. Bu trafik kazaları sadece büyük ölçüde yaralanmalara, sakatlıklara ve ölümlere değil aynı zamanda önemli ekonomik kayıplara da neden olmaktadır. Bu çalışmada 01 Ocak - 31 Aralık 2003 döneminde Jandarma Genel Komutanlığı personelinin özel araçları ile karıştıkları kazalar ve Türkiye genelindeki trafik kazaları, kazaların genel özellikleri, nedenleri, oluş zamanları ve sürücü kusurları bakımından çalışılmış ve trafik kazalarını önlemek için bazı önlemler önerilmiştir. Bilim Kodu : 001 Anahtar Kelimeler : Jandarma, Trafik, Kazalar Sayfa Adedi : 64 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Veysel ÖZDEMİR
Özet (Çeviri)
11 THE TRAFFIC ACCIDENTS BY THE PERSONEL OF GENDARMERİE GENERAL COMMANDS (M.Sc. Thesis) Hakkı ÇETİN GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2004 ABSTRACT The traffic accidents as a problem which attracts the society's attention with their moral and economic results continue to be on the agenda of public opinion. These traffic accidents have caused not only a great amount of injuries infirmities and death but also important economic losses. In this study; for the period of 01 January - 31 December 2003, the traffic accidents which have been caused by the personel of Gendarmerie General Commands with their own private vehicles and the other traffic accidents in Turkey had been studied from the point of view of their general characteristics, reasons, time of accidents and faults of drivers and some precautions to prevent the traffic accidents had been suggested. Science Code Key Words Page number Adviser 001 Gendarmerie, Traffic, Accidents 64 Assistant Professor Veysel ÖZDEMİR