Benzinli motorlarda emme supabı tasarımı
Intake valve design in gasoline engines
- Tez No: 155902
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SERDAR YÜCESU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Otomobil dünyasında, değişen standartların insanların isteklerine ve çevre koşullarına göre düzenlenmesinden dolayı karşılaşılan problemler çözüldükçe kara yolu ile taşımacılıkta sürekli olarak ilerlemeler sağlanmaktadır. Yakıt ekonomisi ve egzoz emisyonlarını günümüz standartlarına ve hatta geleceğin standartlarına uyumlu hale getirmek otomobil dünyasının başlıca amaçlarındandır. Emme sistemleri hem içeriye alman mükemmel hava-yakıt miktarını belirlemekte hemde bu karışımın maksimum verime dönüşmesini sağlayarak en az egzoz emisyonu oluşumunu tayin etmektedir. Şu anda kullanılanımda olan otomobillerin emme sistemlerinde Mantar tipi supablara sahip mekanizmalar bulunmaktadır. Manifold, port, supap mekanizmaları ve silindir kapaklan tasarımında, ısıya maruz kalan noktaların, aşınmanın, maliyetin en aza indirgenmesi, maksimum verim için elektronik kontrol üniteleri ile akışın sağlanması gündemdedir. Bu çalışmada Supap malzemelerin dayanımı ve mekanizma elemanlarına gelen yükler incelenmiştir. Supap sayılarının da göz önünde tutulmasıyla supapların boyutlandırılmasıda kullanılan etkenler belirlenmiştir. Maksimum kalkma yüksekliğine ulaşıncaya kadar her bir krankmili derecesinde meydana gelen supap hızı, supap ivmesi, etkili akış alanı karakteristiklerinin incelenmesi gerçekleştirilmiş ve sonuçlar grafik yardımı ile gösterilmiştir.Anahtar Kelimeler : Emme supabı, Benzin motoru, Supap Karakteristikleri
Özet (Çeviri)
In automobil world, since changing standarts are arranged according to people's wills and environmental conditions, progress in transportation with high way is consistently provided as the problems faced are solved. One of the main purposes of automobil world is to adept fuel economy and exhaust emission to recent standarts and in addition to future standarts. Emission system both determine perfect amount of air fuel which is taken inside and designate the least exhaust emission for motion by providing to turn into this mixture to maximum efficiency. In intake systems of recently used automobiles, there are mechanisms which have poppet shapet valves. Reducing the cost of rearing, heat exposed elements the design of manifold, port, valve mechanism and cylinder covers, the flow's being provided with the help of electronic control units for maximum efficiency. In this study, endurance of valve equipments and strenght which come to mechanism elements was researched. Considering also the nimber of valves, the factors for dimensionizing the valves were determined. Until maximum rising height is reached, valve speed occurred in each crankshaft degree inspection of valve acceleration and effective flowing area characteristics were performed and results were illustrated with by graphics.Key Words : Intake valve, Gasolin Engine, Valve Characteristics