Günümüz orta nitelikli konut antrelerinin iç mekan analizi
Analysis of the interior space of the entrance middle socio-economic status (SES) houses
- Tez No: 155901
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RAHMİ ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, İç Mimari ve Dekorasyon, Technical Education, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Teknolojik ve ekonomik gelişmeler ile sosyolojik olgular ve kültürel faktörler insanların yaşam tarzının değişmesinde önemli rol oynamıştır. Bu değişim yeni bir yaşam tarzı oluşturmuş ve insanoğlunun konut ihtiyacının sürekli değişerek giderilmesini sağlamıştır. Önceden lüks kabul edilen değerler artık normal bir ihtiyaç olarak algılanmaya başlanmış ve bu değişim olguları kullanıcıların gereksinimlerini karşılayabilecek yeni konut özlemini de beraberinde getirmiştir. Bu amaçla, bu çalışmada orta nitelikli konutlarda yaşayan ailelerin antre kullanımı, yaşam biçimi ve iç mekan düzenlemeleri incelenmiş; kullandıkları donatı elemanlarının nicelik ve nitelikleri ile depolama sorunları tespit edilmiştir. Veriler bir anket yardımı ile toplanmış olup aynca antrelerin fotoğrafları çekilmiş, 1/50 ölçekli yerleştirme planlan çizilerek donatı yerleri ve ölçüleri kaydedilmiştir. Çalışma sonunda, donatı elemanlarının kapladığı kapalı alanların, antre taban alanlarıyla uygun orantıda olduğu, açık alanların yeteri kadar bırakıldığı, depolama ihtiyaçlarına göre, donatı boyutlarının seçildiği belirlenmiştir.Anahtar Kelimeler : Konut, Antre, İç mekan, Donatı elemam, Mobilya
Özet (Çeviri)
Teknological, economical, sociology developments and also culturel factors play important role on human's life style. These changes generate a new kind of life style and mankind's accomondation needs are always changed and provided. In the post values that accepted luxury, become normal needs anymore. And these changes bring together new commondation style which is necessary for human beings. According to these, people investigate families life style interior desing and how families use their hall; and also invetigators try to determinate. Quantity and quality of riggins with storage problems. AH datas gather by the help of poll seperatally, tehey take pictures of hall, they draw plans 1/50 scale and record these places and equipments. End of works, investigators find out hall floor balance with the equipments that covered area and according to storage needs, they leave adquate open area for them.Key words : House, Entrance, Interior Design, Equipment Element, Furniture