Kamu inşaat ihalelerinde teklifinin oluşumunu etkileyen faktörlerin incelenmesi
A resarch on the factors effecting the formation of the proposal in public construction tenders
  1. Tez No: 155903
  2. Yazar: MEHMET ATİLLA IRKIÇATAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RECEP KANIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
İhalelerde firmaların teklifini etkileyen faktörler Özerine bir çalışma yapılmıştır. Öncelikli olarak, firmaların işi alma kararlarını etkileyebilecek faktörleri ve firmaların genel bilgilerini içeren bir bilgi formu hazırlanmıştır. Bu form 50 firmayı kapsayan bir anket araştırmasıyla birebir doldurulmuştur. Ve bu faktörlerin önem dereceleri tespit edilmiştir. Çıkan sonuçlara göre en önemli 10 faktör ile firmaların sermayesi, cirosu, yaşı ve çalıştırdıkları eleman sayısı arasında regrasyon analizi ve kısmi korelasyon analizi yapılmıştır. Anket sonucunda çıkan etkenler, ankete katılan firmalar için en önemli konunun, iş yerinde kullanılacak malzemenin ve işe başlamak için gerekli olan nakitin mevcut olmasıdır. Bir diğer önemli husus ise, iş yapılacak idarenin bütçesi ve iş yapılacak yerin yol, su, elektrik imkanının mevcut olmasıdır. İşin sürekliliği de firmanın teklif verirken dikkat ettiği bir noktadır. Ayrıca ülkenin genel siyasi yapısı da firmaların iş teklifi verirken dikkat ettikleri bir husustur. Araştırmadan çıkan bir diğer önemli nokta ise, firmaların aldıkları işlerin tamamını direk olarak yapmak yerine, işlerin bir kısmını, o işin uzmanı alt taşeronlara vererek yaptırma eğilimine gitmeleridir.Anahtar Kelimeler : İhale, teklif
Özet (Çeviri)
A study is aimed to find the factors effecting the formation of the reasonable proposal in public construction tenders. First of all, an information form which include the factors that should affect the decision of companies and general knowledge about the companies is prepared. This form is filled which covers 50 companies individually. And the importance level of these factors is found. The regrasion and partial correlation analysis are evaluated between the most important 10 factors and age of company,endorsment of company, capital of company, the number of engineers and workers of company. At the end of this resarch, the most important point for all of the companies, is progress payment and financial power of the employer. In addition, the companies aim to get the tender by illegal ways, despite the technical and scientific studies. An other important result obtaining from the research is, the companies aim to take services from subconstructors instead of doing with their workers.Key Words Bidding, proposal