Mimarlık müzesi kavramı üzerinden mekân analizi: Hollanda Mimarlık Enstitüsü örneği
Space analysis through the concept of the architecture museum: Netherlands Architecture Institute
  1. Tez No: 630340
  2. Yazar: HİLAL ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. ALIM SELİN MUTDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Mekân kavramının, mekân tanımlanmasında rol alan öğeler ve bu öğeler arasında kurulan ilişkiler üzerinden incelenerek, öğeler arası ilişkilerin yarattığı işlevsel durumların araştırıldığı bu çalışmada; ülkemizde henüz gerçekleştirilmemiş olan Mimarlık Müzesi kavramı ele alınarak, mekânsal vaka analizi yapılmak üzere Hollanda Mimarlık Enstitüsü incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde mekân kavramı, mekânı oluşturan öğeler ve öğeler arası ilişkiler, bu ilişkilerin yarattığı organizasyon üzerinden işlev konu edilmiştir. İkinci bölümde müze tanımı yapılmış, müzelerde iç mekân tanımlama aracı olarak işleve değinilmiştir. Müzeler ile ilgili genel bilgiler verildikten sonra, mimarlık müzelerinin ortaya çıkışı, mekânsal gereklilikleri farklı ülkelerdeki örnekleriyle desteklenerek açıklanmıştır. Son bölüm olan üçüncü bölümde arşiv, sergileme, ofis, kütüphane, yeme-içme gibi işlevlerle şekillenmiş birden fazla yapının bir arada çözümlendiği bir mimarlık merkezi olan Hollanda Mimarlık Enstitüsü'nün mimarlık müzesi disiplininde ortaya çıkışı incelenmiştir. Enstitü, yapısal elemanlar ve işlevleri yönünden analiz edilerek çalışma sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this present study, where 'the concept of space' is examined through the items that take part in the definition of space and the relationships established between these items and the functional situations created by the relations between the items are investigated by addressing the concept of the Museum of Architecture, which has not yet been known in our country. The Netherlands Architecture Institute was studied as a spatial case analysis. In the first part of the study, the concept of space is assessed by the elements that create the space and the connection between these items by examining the organization created by these relations. In the second part, 'the museum' has been defined and the introduction about the museums has been followed the explaining emergence of architectural museums and their spatial requirements by demonttrating additional examples from different countries. In the third chapter as a last, The Netherlands Architecture Institute, which is an architectural centre where various structures were inter-shaped with the integrated functionality of an archive, an exhibition, an office, a library, food and drink area, is examined altogether in more detail.