Sanayide kojenerasyon uygulamaları
Applications of cogeneration industry
  1. Tez No: 155910
  2. Yazar: MEHMET TAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KURTULUŞ BORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada; Kojenerasyonun başka bir deyişle, Birleşik Isı ve Güç Sistemleri'nin ülkemizde en yaygın kullanıldığı alan olan sanayideki uygulamaları araştırılmıştır. Bu uygulamaların sanayinin, tekstil, kağıt, seramik, kimya, gıda, demir-çelik ve ağaç sektörlerindeki fabrikaların ihtiyaç duydukları enerji çeşitlerine göre elektrik, ısı, buhar, sıcak su ve soğuk su elde etme amaçlı kojenerasyon sistemlerini uygulama şekilleri incelenmiştir.Anahtar Kelimeler : Kojenerasyon, sanayi
Özet (Çeviri)
In this study;“cogeneration”, in other words, Combined Heat and Power Systems (CHP) have been investigated for wider applications in our country particularly within industry. These applications in various sectors of industry - textile, paper, ceramics, chemical, food, iron - steal and wood - and the forms of the use of cogeneration systems for the purpose of obtainig electricity, heat, steam, hot water and cold water according to the power types required by the plants have been studied.Key Words Cogeneration, industry