Hidrolik güç kaynaklarının teknik ve ekonomik yönlerden karşılaştırılması
Technical and economical comparison of hydraulic power supplies
- Tez No: 155918
- Danışmanlar: PROF.DR. YÜCEL ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
HİDROLİK GÜÇ KAYNAKLARININ TEKNİK VE EKONOMİK YÖNLERDEN KARŞILAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Tayfun TAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2004 ÖZET Hidrolik güç üretilmesinde pozitif deplasmanlı pompalar kullanılır. Hidrolik güç üreten kaynaklar sabit ve değişken deplasmanlı olarak iki tür pompa kullanırlar. Değişken deplasmanlı pompa kullanan sistemlerde pompa çıkışındaki basınç yada pompa tarafından üretilen güç sabit tutulabilir. Bu çalışmada sabit ve basınç kompanzasyonlu değişken deplasmanlı pompa kullanan hidrolik güç kaynaklarının matematiksel tanımları yapılmış; statik ve dinamik davranışları ve ısı kayıpları yönünden birbirleriyle karşılaştırma yapılmıştır. Çalışmada bu sistemlerin statik ve dinamik davranışlarının çözümlerini veren ve ekonomik yönden karşılaştırma yapan bir dizi bilgisayar programı geliştirilmiştir. Değişken deplasmanlı pompa kullanan sistemlerin değişen yükler altında daha verimli ancak yatırım maliyetlerinin yüksek olduğu, sabit deplasmanlı pompa kullanan sistemlerin de cevap zamanlarının kısa, ancak ısı kayıplarının yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Bilim Kodu : 625.05.03 Anahtar Kelimeler : Hidrolik, güç kaynağı, pompa Sayfa Adedi : 131 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Yücel ERCAN
Özet (Çeviri)
11 TECHNICAL AND ECONOMICAL COMPARISON OF HYDRAULIC POWER SUPPLffiS (M.Sc. Thesis) Tayfun TAN GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCDINCE AND TECHNOLOGY May 2004 ABSTRACT Positive displacement pumps are used for generation of hydraulic power. Hydraulic power supplies use either fixed or variable displacement pumps. The systems which use variable displacement pumps regulate either the output pressure or the output power. Determining static behaviours, dynamic behaviours and economical behaviours and comparing these hydraulic systems which driven by displacement pumps are the aims of this thesis. In this study mathematical models of hyraulic power supplies which utilize fixed displacement pumps or pressure compansated variable pumps are developed and the systems are compared to each other consedering their static and dynamic behaviours and heat losses. Computer programs which give dynamic and static solutions and make economical comparison of the hydraulic power supplies are developed. Results show that hydraulic systems which use variable displacement pumps operate more efficiently under conditions with load changes but their investment costs are high; hydraulic systems which use fixed displacement pumps have shorter time of response times but higher heat losses. Science Code : 625.05.03 Key Words : Hydraulic, power supply, pump Page Number : 131 Adviser : Prof. Dr. Yücel ERCAN