Türkiye'deki hidroelektrik santraller ve uygulamaları
Hydroelectric power plants and applications in Turkey
- Tez No: 155919
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜÇLÜ YAVUZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Günümüzde değişik alanlarda kullanılan elektrik enerjisi farklı yöntemlerle üretilmektedir. Elektrik enerjisi üretiminin sürekli, ucuz, çevreyi kirletmeyen yöntemlerle gerçekleştirilmesi önemlidir. Bu açıdan, hidroelektrik santraller pik enerji vermesi, üretim maliyetinin ucuz oluşu, yerel olması, çok amaçlı olması, çevreyi kirletmemesi, sonsuz bir kaynağa sahip olması gibi özellikleriyle ön plana çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında; hidroelektrik santrallerin (HES) genel yapısı, dünya enerji üretimlerinde HES'lerin yeri, ülkemizin enerji durumu ve HES'lerin katkısı, HES'lerin yatırım maliyetleri ve çevre ile olan ilişkileri ve gelecekte enerji üretiminin artırılmasında HES'lerin rolü değerlendirilmiştir.Anahtar Kelimeler : Türkiye'deki Elektrik Enerjisinin Geleceği ve HES'lerin Katkısı
Özet (Çeviri)
Currently, electrical energy used at various fields is being produced by different methods. To accomplish continous, cheap and non-polluting electrical energy is extremely important. For these respects, hydroelectric power plants lead ahead for their providing peak energy, cheaper costs, being local, multipurposed and non-polluting as well as unlimited source. In this study, the general structure of hydroelectric power plants, the role of hydroelectric power plants in the world energy production, the current status energy of our country and the contribution of hydroelectric power plants to the annual eneryg consumption, investment costs of hydroelectric power plants and their relationship with environment, role of hydroelectric power plants for increasing energy production in future are evaluated.Key Words : The Future of Electric Energy in Turkey and contribition of hydroelectric power plants