Üretim sistemlerinde psikolojik ergonominin kaliteye etkisi
Effect of psychological ergonomics on quality in production systems
- Tez No: 155921
- Danışmanlar: PROF.DR. FEVZİ KUTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÜRETİM SİSTEMLERİNDE PSİKOLOJİK ERGONOMİNİN KALİTEYE ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Ertuğ ERGÜN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2004 ÖZET Süreçte kullanılan teknoloji ne kadar ileri olursa olsun, birçok sistemin verimliliği çalışanların verimliliğine bağlıdır. Çalışan üzerindeki fiziksel yük oldukça azaltılmış olsa da insan üretim sistemlerinde önemli bir role sahiptir ve sahip olmaya devam edecektir. Bu durum psikolojik ergonomiye özel bir değer katar, çünkü artık karar verici mevkiinde bulunan çalışan yalnızca bedensel değil, zihinsel sağlığını da korumalıdır. Yapılan çalışmalar, fiziksel yükü azaltmak üzere uygulanan bazı ergonomik gelişimlerin ürün kalitesini arttırdığını göstermektedir. Bu çalışmada amaç, psikolojik ergonomi ile geliştirilebilen psikolojik ve organizasyonel faktörlerin de yüksek kaliteye ulaşmada etkisinin bulunduğunu göstermek, bu varsayımı örnek ve gözlemlerle desteklemektir. Her ikisi de organizasyonel ilerlemenin parçaları olduğu için ergonomi ile kalite yönetimi birlikte yürütülebilir. Çalışma varsayımlara dayalıdır. Fakat kalitesizliğe sebep olduğu düşünülen psikolojik etkenlerin ölçümlerinin kesin ve nesnel olarak yapılmaya başlanmasıyla bu varsayımlar deneylerle doğrulanabilecektir. Bilim Kodu : 919 Anahtar Kelimeler : Psikolojik ergonomi, kalite kontrol, ürün kalitesi Sayfa Adedi : 54 Danışman : Prof. Dr. Fevzi KUTAY
Özet (Çeviri)
EFFECT OF PSYCHOLOGICAL ERGONOMICS ON QUALITY IN PRODUCTION SYSTEMS (M. Sc. Thesis) Ertuğ ERGÜN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2004 ABSTRACT Efficiency of systems depend on the efficiency of workers, no matter how well improved the technology utilized in the process is. Although physical load on workers is significantly reduced, human does and is going to have the key role in production. This puts psychological ergonomics into a distinctive position, since, as a decision maker, worker has to be healthy not only physically, but also mentally. Studies show that certain modifications adopted to reduce physical load increase product quality. In this paper, the aims are to deduce that psychological and organizational factors which can be regulated by means of psychological ergonomics are too influential in achieving high quality, and to support this assumption via observations and examples. Improvements in ergonomics can be put into practice together with quality management plans, since both of them are parts of organizational improvement process. This study is based on assumptions. However, as soon as there are methods available to measure precisely and objectively the psychological factors that are believed to be the causes of poor quality, assumptions can be proved through experimentation. Science Code :919 Keywords : Psychological ergonomics, quality control, product quality Number of Pages : 54Adviser : Prof. Dr. Fevzi KUTAY