Venturi-plaka-püskürtmeli kolon sisteminde kalsiyum magnezyum asetat çözeltisi ile baca gazı desülfürizasyonu
Flue gas desulphurization with calcium magnesium acetate solution in venturi-baffle-spray column
  1. Tez No: 155927
  2. Yazar: HAKAN EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BEKİR ZÜHTÜ UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
VENTURİ-PLAKA-PÜSKÜRTMELİ KOLON SİSTEMİNDE KALSİYUM MAGNEZYUM ASETAT ÇÖZELTİSİ İLE BACA GAZI DESÜLFÜRİZASYONU (Yüksek Lisans Tezi) Hakan EKİNCİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2004 ÖZET Hava kirliliğinin kaynağında kontrolü konusunda yapılan bu çalışmanın iki amacı vardır; baca gazı desülfürizasyonunda etkin bir yıkama çözeltisini denemek ve gaz fazı akış hızındaki değişikliklerden çok etkilenmeyen yüksek verime sahip bir yıkama sistemini geliştirmek. İlk kısımda, kalsiyum magnezyum asetat (KMA) çözeltisinin SO2 tutma potansiyeli ve reaksiyon mekanizması yapılan ön deneylerle incelenmiştir. Bu amaçla, 100x100x750 mm boyutlarındaki bir kabarcıklı kolon kullanılmıştır. Sıvıya göre kesikli ve gaza göre sürekli yapılan bu ön deneyler ile, su, NaOH ve KMA çözeltileri ile S02 tutulması incelenmiştir. 0,0625 M, 0,1265 M ve 0,25 M KMA çözeltilerinin yüksek SO2 tutma kapasitesine sahip olduğu tespit edilmiştir. Artan KMA konsantrasyonu ile birlikte sıvıda SO2 tutma kapasitesinin de arttığı gözlenmiştir. KMA çözeltisinin hazırlanmasında maliyeti en çok etkileyen faktörün asetik asit olduğu dikkate alınarak KMA çözeltisinin rejenerasyonu incelenmiş ve kullanılmış atık çözeltiye kireç eklemesi yapılarak KMA çözeltisinin tekrar kullanılabilirliği gösterilmiştir. İkinci kısımda, yeni geliştirilen bir ıslak gaz yıkayıcının performansı incelenmiştir. Venturi, plaka kontaktörü ve püskürtmeli kolonun arka arkaya seri halde bağlanmasıylaoluşturulan bu sistem, venturi-plaka-püskürtmeli kolon (VPP) yıkayıcı olarak adlandırılmıştır. 550-1700 ppm giriş konsantrasyonu aralığında hava ile karıştırılan kükürt dioksitin su, 0,01 M NaOH ve 0,03125 M, 0,0625 M ve 0,1265 M KMA çözeltileri ile tutulması deneysel olarak incelenmiştir. Gaz akış hızı 0,0125- 0,023 m3/s aralığında, sıvı akış hızı 5-30 L/min aralığında değiştirilmiştir. SO2 tutma veriminin KMA çözeltileriyle ve artan sıvı akış hızıyla %99'a yaklaşan değerlere ulaştığı görülmüştür. İncelenen deneysel aralıklarda, KMA konsantrasyonunun ve gaz hızının tutma verimine önemli bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Bilim Kodu : 603.01.01 Anahtar Kelimeler : Kalsiyum Magnezyum Asetat, Islak Gaz Yıkayıcı, Baca Gazı Desülfürizasyonu, Hava Kirliliği Kontrolü, VPP Sayfa Adedi : 192 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. B. Zühtü UYSAL
Özet (Çeviri)
Ill FLUE GAS DESULPHURIZATION WITH CALCIUM MAGNESIUM ACETATE SOLUTION IN VENTURI-BAFFLE-SPRAY COLUMN (M. Sc. Thesis) Hakan EKİNCİ GAZİ UNIVERSTY INSTUTIE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2004 ABSTRACT There are two goals of this study which is made to control air pollution at its source; to test the effectiveness of a new solution in flue gas desulphurization and to develop have a high efficiency scrubber which is not affected appreciably by the changes in gas flow rate. In the first part, the potential of calcium magnesium acetate (CMA) solution to absorb SO2 and reaction mechanisms involved were investigated. A bubble column with 100x100x750 mm dimensions was used for this purpose. SO2 removal was investigated by preliminary experiments employing continuous gas phase and batch liquid phase, and with water, 0,01 M NaOH and CMA solutions. High SO2 removal capacity was determined for 0,0625 M, 0,1265 M and 0,25 M CMA solutions. SO2 removal capacity was found to increase with increasing of CMA concentrations. As the main factor in the cost of CMA is due to the acetic acid used in its preparation, CMA regeneration was also examined and the feasibility of regeneration by lime addition was shown. In the second part, the performance of a novel scrubber was investigated. This system, which is called venturi-baffle-spray (VBS) scrubber, consisted of a venturi, a baffle contactor and a spray column arranged in series. Removal of 550-1700 ppm S02 in air was investigated experimentally using water, 0,01 M NaOH and 0,03125 M, 0,0625 MIV and 0,1265 M CMA solutions. Flow rate of gas was varied over the range of 0,0125-0,023 m3/s and liquid flow rate in the interval of 5-30 LPM. S02 removal efficiency reached about 99% with increasing CMA solutions flow. There was practically no profound of CMA concentrations and gas flow rate on removal efficiency over the ranges employed in the experiments. Science Code : 603.01.01 Key Words : Calcium Magnesium Acetate, Scrubber, Flue Gas Desulphurization, Air Pollution Control, VBS Page Number: 192 Adviser : Prof. Dr. B. Zühtü UYSAL