İki boyutlu ferromanyetik blume-emery-griffiths (BEG) modelin cellular automaton ile incelenmesi
Study of two dimensional, ferromagnetic, blume-emery-griffiths (BEG) model on cellular automaton
- Tez No: 155926
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
İKİ BOYUTLU FERROMANYETİK BLUME-EMERY-GRIFFITHS (BEG) MODELİN CELLULAR AUTOMATON İLE İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Gül ÖZÇELİK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2004 ÖZET Bu çalışmada, iki boyutlu, en yakın komşu etkileşmeli, bilineer ve biquadratik etkileşme sabitleri ile tek iyon anizotropi parametresini içeren Spin-1 Ising model için, Creutz Cellular Automaton algoritmasından Blume Capel model için geliştirilen algoritma kullanılarak, statik kritik fişler hesaplanmaktadır. Elde edilen sonuçlar sonlu örgü ölçekleme teorisine göre değerlendirilmektedir. Çalışılan bütün örgüler kare yapıdadır. Özısı, düzen parametresi, manyetik alınganlık ve korelasyon uzunluğu ile ilgili statik kritik üsler; a=0,0, [3=0,125, Y=l,75, v=l,0, teorik sonuçlarla uyuşmaktadır. Bununla birlikte, belirlenen D/J=0,0 değeri için ( kTc/J, K/J ) faz diyagramı oluşturulmuştur. Bu eğri, modelin Monte Carlo simülasyon tekniği kullanılarak oluşturulan faz diyagramı ile örtüşmektedir. Bilim Kodu : 404-3-01 Anahtar Kelimeler : Ising model, B.E.G. model Cellular Automaton, sonlu örgü ölçekleme teorisi, statik kritik üsler. Sayfa Adedi : 67 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Bülent KUTLU
Özet (Çeviri)
STUDY OF TWO DIMENSIONAL, FERROMAGNETIC, BLUME-EMERY- GRIFFITHS (BEG) MODEL ON CELLULAR AUTOMATON (M.Sc. Thesis) Gül ÖZÇELİK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2004 ABSTRACT In this study, Creutz Cellular Automaton algorithm which is developed for Blume Capel model is used to compute the static critical exponents for two dimensional ferromagnetic Spin-1 Ising model with bilinear and biquadratic nearest neighbor pair interactions and a single ion anisotropy parameter. The data are analyzed according to the finite-size scaling theory. All of the lattices that are studied, have square structure. The values of the static critical exponents a=0,0, p=0,125, y=l,75 and v=l,0 which are related to the specific heat, the order parameter, the susceptibility and the correlation length are in good agreement with their well-established values. However, the phase diagram that is created for the value of D/J=0,0, is same as the diagram that studied on Monte Carlo simulation technique. Science Code : 404-03-01 Key Words : Ising model, B.E.G. model, Cellular Automaton, finite-size scaling theory, static critical exponents Page : 67 Adviser : Doç. Dr. Bülent KUTLU