Uygulama yazılımı için esnek form tasarımı (UYEF)
Flexible form design for application software (UYEF)
- Tez No: 155934
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİL İBRAHİM BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
UYGULAMA YAZILIMI İÇİN ESNEK FORM TASARIMI :UYEF (Yüksek Lisans Tezi) Yusuf TULGAR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 2004 ÖZET Çok kullanıcılı ve çok katmanlı dağıtık sistemlerde özellikle kullanıcıların birbirinden coğrafik olarak çok uzak mesafelerde ve 100 kullanıcıdan fazla olduğu durumlarda yazılım güncelleme işlemleri yazılımcılar için çok büyük zaman ve maliyet getirmektedir. Bu çalışmada yazılım güncelleme işlemlerini kolaylaştıran MetaData özelliklerini içeren Uygulama Yazılımı İçin Esnek Form Tasarımı (UYEF) adı ile anılan bir model geliştirilmiştir. Bu model aracılığı ile kullanıcı istekleri çok kısa zamanda güncellenebilmekte ve kullanıcılar güncelleme işlemleri için beklemek zorunda kalmamaktadırlar. Daha sonra bu modelin üstünlüğü standart bir yazılım geliştirme süreci ile karşılaştırılarak ortaya konulmuştur. Bilim Kodu : 705 Anahtar Kelimeler : MetaData, MetaForm, Veri Tabanı, Çok Katmanlı Dağıtık Sistemler, İstemci/Sunumu (Client/Server) Sistemler Sayfa Adedi : 46 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Halil İbrahim BÜLBÜL
Özet (Çeviri)
11 FLEXIBLE FORM DESIGN FOR APPLICATION SOFTWARE:UYEF (M. Sc. Thesis) Yusuf TULGAR GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY March 2004 ABSTRACT In the multi-user and n-tier distributed systems, especially in the case of more than a 100 users located in too far away distances from each other; the process of updating the software takes time and increases the cost of the system. In this thesis, a model, called Flexible Form Design For Application Software (UYEF), which includes MetaData characteristics had been developed. This model makes t he s oftware u pdate p rocesses s o easy that, the user requirements are settled in too much less time and the users do not need to wait for a long time to get the newly developed versions of the software. In addition, a standart software development process was compared with the newly realized design model that had come out of this thesis work to put forward the superiority of this model. Science Code 705 Key Words : MetaData, MetaForm, Data Base, N-tier Distributed Systems, Client/Server Page Number : 46 Adviser : Asst. Prof. Dr. Halil Ibrahim BÜLBÜL