Dispers sarı 3 boyarmaddesinin polyester elyafa uygulanabilirliği üzerine dispergatör miktarının etkisi
Effect of dispersing agent amount on applicability of disperse yellow 3 dyestuff on polyester fiber
- Tez No: 155936
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUZAFFER BALBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
DISPERS SARI 3 BOYARMADDESININ POLYESTER ELYAFA UYGULANABİLİRLİĞİ ÜZERİNE DİSPERGATÖR MİKTARININ ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Serkan ERTUĞRUL GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 2004 ÖZET Bu çalışma Dispers Sarı 3 boyarmaddesinin polyester elyaf kumaşa uygulanabilirliği üzerine dispergatör maddenin etkisiyle ilgilidir. Boyar madde kenetleme ve direkt diazolama tekniğini içeren standart yönteme göre sentezlendi. Kristallendirme işlemiyle saflaştırılan boyar maddenin erime noktası belirlendi ve partikül boyut dağılımı analizi yapıldı. Boyarmaddenin karakterizasyonunda ince tabaka kromatografisi (TLC) ve infrared spektroskopik yöntem (İR) kullanıldı. Bütün boyama işlemlerinde renksiz polyester elyaf iki seri deneyde kullanıldı ve farklı boya:dispergatör oranlarında çalışıldı. Sonuçta dispers sarı 3 boyarmaddesinin kolaylıkla polyester elyaf üzerine uygulanabilir olduğu ve doygun bir sarı renk için dispergatör madde miktarının 1:1 oranında olması gerektiği belirlendi. Bilim Kodu : 936 Anahtar kelimeler : Dispers boyalar, Dispers Sarı 3, Tekstil boyaları Sayfa Adedi : 91 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç.Dr. Muzaffer BALBAŞI
Özet (Çeviri)
EFFECT OF DISPERSING AGENT AMOUNT ON APPLICABILITY OF DISPERSE YELLOW 3 DYESTUFF ON POLYESTER FIBER (M.Sc. Thesis) Serkan ERTUGRUL GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY March 2004 ABSTRACT This study is related to the effect of dispersing agent on the applicability of disperse yellow 3 dystuff to the polyster fiber fabric. Dyestuff was synthesized following the procedure given in the standard method that involves coupling and direct diazotization technique. The melting point of the dystuff that purified by using crystallization process was determined and its particle size distribution analysis was performed. Thin layer chromatography (TLC) and infrared spectrofotometric methods (IR) were used for the characterization of dyestuff. Two series experiments were carried out by using the colorless polyester fiber and the different dye/dispersing agent ratios. The resulsts of these experiments showed that, the disperse yellow 3 dyestuff can be easily applied for the polyester fiber fabric and the amount of dispersing agent in the dyebath must be 1:1 value for the saturated yellow colour. Science Code : 936 Key Words : Dispers dyes, Disperes Yellow 3, Textile dyes Page Number : 91 Adviser : Yrd. Doç. Dr. Muzaffer BALBAŞI