Bazı insektisitlerin Drosophila melanogaster'in gelişimi, morfolojisi ve politen kromozomları üzerine etkileri
The effects of some insecticides on the development, morphology and polythene chromosomes of Drosophila melanogaster
- Tez No: 155937
- Danışmanlar: PROF.DR. ZAFER BAHÇECİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
BAZI İNSEKTİSİTLERİN DROSOPHİLA MELANOGASTER'İN GELİŞİMİ, MORFOLOJİSİ ve POLİTEN KROMOZOMLARI ÜZERİNE ETKİLERİ (Doktora Tezi) Ayla KARAT AŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2004 ÖZET Bu çalışmada, diazinon ve cypermethrinin Drosophila melanogaster'in morfolojisi, larval gelişimi, eşey oranı, yumurta verimi, yumurta gelişimi, metamorfozu ve politen kromozomlarda puflaşma aktivitesi üzerine toksik etkileri araştırılmıştır. Öncelikle bu insektisitlerin letal konsantrasyon tespiti yapılmıştır. Diazinon ve cypermethrin çözeltileri besi yerine karıştılmış ve dolayısıyla beslenme yoluyla Drosophila melanogaster'e uygulanmıştır. Diazinon uygulaması sonucu F! ve F2 neslinde fenotipik anormalliklerde artış olduğu gözlenmiştir. Dişi bireyler erkek bireylere göre bu maddelere karşı daha hassas bulunmuştur. Diazinon etkisiyle F] neslinde ortaya çıkan anormal fenotipli bireylerin çaprazlanması sonucu oluşan F2 neslinde anormal fenotipli birey oranı yüksek çıkmıştır. Cypermethrin için ise, bunun zıttı olarak anormal birey oranı kontrol grubundan da düşük çıkmıştır. Eşey oranında küçük farklılıklar olmasına rağmen bu durum kontrol grubundan farklı bulunmamıştır. Bu insektisitlerin etkisiyle, yumurta verimi her iki nesilde de değişmemiştir fakat, anormal fenotipli bireylerde yumurta verimi düşmüştür. İnsektisitlerin etkisiyle, yumurta gelişimi her ikinesilde de azalmıştır. Metamorfoz esnasında küçük farklılıklar gözlenmiş olmasına rağmen, bu durum kontrol grubundan çok farklı olmamıştır. Son olarak, politen kromozomların puflasına aktivitesinde kontrol grubuna göre önemli farklılıklar gözlenmiştir. Bilim Kodu : 401.01.03 Anahtar Kelimeler : İnsektisit, Drosophila mehmogaster, toksik etki, mutasyon, politen kromozom, gelişim, putlaşma aktivitesi. Sayfa Adedi : 122 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Zafer BAHÇECİ
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF SOME INSECTICIDES ON THE DEVELOPMENT, MORPHOLOGY and POLYTHENE CHROMOSOMES OF DROSOPHİLA MELANOGASTER (Ph.D. Thesis) Ayla KARAT AŞ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2004 ABSTRACT in this study, toxic effects of two insecticides, which are diazinon and cypermethrin, on the morphology, larvae development, sex rate, egg fertility, egg development, puffîng activity at polythene chromosomes and metamorphosis of Drosophila melanogaster have been investigated. Lethal concentrations of these insecticides have been determined. Diazinon and cypermethrin have been mixed into culture medium and orally applied to Drosophila. it has been observed that both diazinon and cypermethrin had caused phenotypic abnormalities at the Fİ and F2 generations. Female Drosophila had been found more sensitive than males. The rate of phenotypic abnormalities increased at F! and F2 generations As a result of the hibridisation of Drosophila with abnormal phenotype due to effect of diazinon, high rate of pheneotypic abnormalities at F2 generation has been found. On contrary, for cypermethrin, the rate of phenotypic abnormalities at ¥2 generation \vas less than the control group. Even though the small differences were observed at some concentrations and sex rate during metamorphosis, these differences \vere not different than the control group. Because of the effect of diazinon and cypermethrin, no change has been observed at the egg fertility of Fİ and F2 generations but the egg fertility of abnormal phenotypic Drosophila had decreased.The egg development of both generations had decreased due to effect of these insecticides. Even though small differences had been observed during metamorphosis, these differences were not different than the control group. Finally, signifıcant differences have been observed in the puffing activity of the polythene chromosome than the control group. Science Code : 401.01.03 Key Words : insecticides, toxic effect, mutation, Drosphila melanogaster, development, puffing activity, polythene chromosome. Page Number: 122 Supervisor : Prof. Dr. Zafer BAHÇECİ