MOS yapılarda temel fiziksel parametrelerin frekans ve radyasyon miktarına bağlı incelenmesi
The investigation of basic physical parameters depend on frequency and radition dose rate in MOS structures
  1. Tez No: 155940
  2. Yazar: ADEM TATAROĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞEMSETTİN ALTINDAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
MOS YAPILARDA TEMEL FİZİKSEL PARAMETRELERİN FREKANS VE RADYASYON MİKTARINA BAĞLI İNCELENMESİ (Doktora Tezi) Adem TATAROĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2004 ÖZET Bu çalışmada sırasıyla (111) ve (100) yüzey yönelimine sahip, 2" çapında, 280 ve 350 fim kalınlığında, 4,45 ve 1 îîcm özdirençli n ve p-tipi tek silisyum kristalleri kullanılarak metal-oksit-yarıiletken(MOS) yapılar oluşturuldu. MOS yapıların C-V ve G/co-V ölçümleri oda sıcaklığında gerçekleştirildi. Radyasyondan sonra Au/SnCVn-Si (MOS2) yapı, 60Co kaynağına tutularak, aynı ölçümler tekrarlandı. Seri direnç, yalıtkan oksit tabakası ve arayüzey durumlarının C-V ve G/co-V karakteristiklerine etkisi araştırıldı. MOS2 yapısında yüzey durumlarının dağılım profili, düşük-yüksek frekans kapasitans tekniği kullanılarak tükenim ve zayıf tersinim bölgesinde radyasyondan önce ve sonra elde edildi. Ölçülen kapasitans ve iletkenlik seri direnç için düzeltildi. Seri direnç artan frekans ve radyasyon dozu ile azalmaktadır. Dielektrik sabiti ve dielektrik kayıp artan frekansla azalırken, artan radyasyonla artmaktadır. C-V ve G/co-V karakteristikleri, radyasyon tarafından oluşturulan kusurlar ve seri direnç varlığından dolayı oldukça etkilenmektedir. Bilim Kodu : 404.05.01 Anahtar Kelimeler : MOS yapı, radyasyon etkisi, arayüzey durumlar, seri direnç Sayfa Adedi : 111 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Şemsettin ALTINDAL
Özet (Çeviri)
THE INVESTIGATION OF BASIC PHYSICAL PARAMETERS DEPEND ON FREQUENCY AND RADIATION DOSE RATE IN MOS STRUCTURES (Ph. D. Thesis) Adem TATARO?LU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2004 ABSTRACT The metal-oxide-semiconductor(MOS) structures used in this work were fabricated using n and p-type single crystals silicon wafer with (111) and (100) surface orientation, 280 and 350 jim thick, 2" diameter and 4,45 and 1 Qcm resistivity, respectively. C-V and G/co-V measurements of MOS structures were made at room temperature. After irradiated Au/SnOı/n-Si (MOS2) structure, using a 60Co source, same measurements repeated. The effects of series resistance, oxide layer and surface states on C-V and G/co-V characteristics of MOS structures are investigated. The surface states distribution profiles of MOS2 structure obtained from high-low frequency capacitance technique in depletion and weak inversion both before and after irradiation. The measured capacitance and conductance are corrected for series resistance. The series resistance decreases with increasing frequency and radiation dose. While dielectric constant and dielectric loss decrease with increasing frequency, they increase with increasing doses. C-V and G/co-V characteristics have been found to be strongly influenced by the presence of a dominant radiation-induced defects and series resistance. Science Code : 404.05.01 Key Words : MOS structure, radiation effect, interface states, series resistance Page Number: 111 Adviser : Assist. Professor Şemsettin ALTINDAL