Ankara-Etimesgut ilçe merkezi Güney-Doğu bölümünün zemin parametrelerinin tespit edilmesi
Determination of soil perameters of South-East part of Ankara-Etimesgut town center
  1. Tez No: 155939
  2. Yazar: MEHMET HALUK GÖĞÜŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, İnşaat Mühendisliği, Technical Education, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Ankara-Etimesgut ilçe merkezi Güney-Doğu bölümünde bulunan zeminlerin fiziksel ve mekanik özellikleri, bu bölgede yapılacak binaların yapı ve temel tasarımları için kullanılmak amacıyla belirlenmiştir. Bölgenin jeolojik yapısı değerlendirilerek, arazi çalışmaları olarak; sondaj ve muayene çukurları açılmış, standard penetrasyon, presiyometre ve sismik deneyleri yapılmış, yer altı suyu seviyesi belirlenmiştir. Laboratuvar çalışmaları olarak; sınıflandırma deneyleri yapılmış, araziden alınan örselenmemiş numunelere konsolidasyonsuz-drenajsız üç eksenli (UU), tek eksenli ve konsolidasyon deneyleri yapılmıştır. Arazi ve laboratuvar çalışmalarına göre bölge zeminleri orta katı kıvamlı gri-kahve renkli kuvaterner yaşlı killerden oluşmaktadır. Yer altı suyu seviyesi yüzeyden 2,30-5,10 metre olarak belirlenmiştir. Bölge zeminlerinin ortalama P dalgası hızı 1400 m/sn olarak alınabilir. Elastisite modülü 25-62 kg/cm2,dir. Üç eksenli drenajsız deney sonuçlarına göre c=52 kPa ve «-=8° olarak belirlenmiştir. Laboratuvar deney sonuçlarına dayanarak zemin sınıfı CL-MH- CH; -*"=l,985gr/cm3; Wn=%28,91; zeminin, emniyetli taşıma gücü 0,75-0,93kg/cm2 arasında; oturma değeri ise bölgedeki yapılarınözellikleri dikkate alınarak yapılan hesaplamalarda 28mm olarak tespit edilmiştir. CH zeminler için LL=%72,2-97,1; PL=%29,9- 40,2; CL zeminler için LL=%41,8-49,3; PL=%15,7-24,1 arasındadır. Numuneler üzerinde yapılan elek ve lazer difraksiyon deney sonuçlarına göre bölgedeki hakim zeminin Çakıl yüzdesinin 0-3,94; Kum yüzdesinin 1,15-34,04; Silt yüzdesinin 4,79-35,22 ve Kil yüzdesinin 42,27-91,39 arasında değiştiği tespit edilmiştir. Yapılan sıvılaşma analizlerinde zeminlerin sıvılaşma riski taşımadığı tespit edilmiştir.Anahtar Kelimeler : Etimesgut, Arazi ve Laboratuvar Deneyleri, Zemin Parametreleri.
Özet (Çeviri)
Physical and mechanical properties of soils that present at the south east part of Ankara-Etimesgut district were determined in order to be used in the foundation and structural design stage of buildings. By considering the geological texture of the region, as an area study; boreholes were opened, standard penetration, pressuremeter and seismic tests were performed, water table level was determined. As laboratory studies, soil classification tests were performed, on the undisturbed samples taken from the area, unconsolidated-undrenaid triaxial tests (UU), monoaxial and consolidation tests were performed. According to insitu and laboratory tests, site soils can be named as medium hard consistency gray-brown coloured and quaternary aged clays. Depth of groundwater table is between 2.30-5.10 meters from the surface. It can be taken the P wave speed of the regional area as 1400 m/sec. Module of elasticity varies between 2452 to 6080 kPa. According to undrained triaxial test results, cohesion is c=52 kPa and friction angle is ^=8°. Laboratory test results show that the type of soil is CL-MH-CH, -*n=1.985 gr/cm3, Wn=%28.91, allowable bearing capacity of the soil is between 0.75 an 0.93 kg/cm2 and consolidation settlement value of the soil is calculated as 28 mm, by considering the building types existing in the region. According to sieve and lazer diffraction studies performed on the soil samples, the gravel percentage is ranging between 0-3,94; sand percentage is ranging between 1,15-34,04; silt percentage is ranging between 4,79-35,22 and clay percentage is ranging between 42,27-91,39. According to the liquefaction analyses results, site soil does not have liquefaction potential.Key words : Etimesgut, Insitu and laboratory tests, soil paremeters.