Güvenlik birimlerinin trafik kazaları sonrası delil toplama yöntemleri ile yasal sürece etkileri
Methods used by law enforcement units in gathering evidences of post-traffic accidents and effects of this application on regal process
- Tez No: 155943
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
GÜVENLİK BİRİMLERİNİN TRAFİK KAZALARI SONRASI DELİL TOPLAMA YÖNTEMLERİ VE YASAL SÜRECE ETKİLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Fatih ÇİPİL GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2004 ÖZET Günümüz şartlarına uygun bir yaşam sürmek için imkanlarından sınırsız olarak yararlanılması gereken teknoloji, hızlı bir değişim sergilemekte, bu çerçevede insan ihtiyaç ve isteklerine paralel olarak da üretimi artırmaktadır. Bu ihtiyaç ve isteklerin arasında ilk sıraları alan hızlı ve güvenli ulaşım ihtiyacı olmuştur. Bununla birlikte motorlu araçların insan hizmetine sunulması, sürücü ve araç sayısının artması; trafik güvenliğinin sağlanması ihtiyacını da ortaya çıkarmıştır. Trafik güvenliğinin sağlanamaması durumunda ise motorlu araçların, insanlara telafisi mümkün olmayan maddi ve manevi zararlar vermesi, hatta en kötüsü ölümlerine sebep olması kaçınılmaz bir sonuç olmuştur. Ülkemizde son yıllarda yaklaşık olarak 120 000 yurttaşımız hayatını kaybetmiştir. Bu rakam nerdeyse orta büyüklükte bir Anadolu şehrine denk gelmektedir. Aynı dönemde yaklaşık 1 500 000 000 aşkın yurttaşımız da yaralanmış yada sakat kalmıştır. Yukarıdaki verilerden anlaşılacağı üzere trafik kazaları sorunu, ülkemizin karşı karşıya kaldığı terör doğal afet gibi sorunlardan çok daha büyük kayıplara neden olmaktadır. Bu büyük sorunun oluşturduğu tahribatın genellikle gözden kaçan trafik kazaları sonrası yapılan yanlış uygulamalar, yetersiz delil toplama çalışmaları önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Bu gerçeklerden hareketle ülkemizin trafik akışına genel bir bakış, ülkemizdeki taşıt sayısı, kaza sayısı, ölü sayısı ve yaralı sayısı bakımından, trafik kazasının meydana geldiği yerdeki durum ve trafikkazasının oluş şekline göre gruplarda toplanması kaza yerindeki izler ve trafik bilimlerinin kaza sonrası veri toplama uygulamalarının kaza sonrası yasal sürece etkisi bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Bilim Kodu : Anahtar Kelimeler : Güvenlik Bilimleri Kaza Sonrası Delil Toplama Yöntemleri Sayfa Numarası : 117 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Mehmet EROĞLU
Özet (Çeviri)
Ill METHODS USED BY LAW ENFORCEMENT UNITS IN GATHERING EVIDENCES OF POST-TRAFFİC ACCIDENTS AND EFFECTS OF THIS APPLICATION ON REGAL PROCESS (M.Sc. Thesis) Fatih ÇİPİL GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2004 ABSTRACT Technology, of merits should be benefited by us to live an updated life with its unique features, is still going further. With parallel to human needs, it also boosts production. Among these needs transportation seems to have become in the very first row. Moreover traffic security concept has come into being motor as vehicles are allocated to the service of human beings and the numbers of drivers and vehicles are increased. In the case that traffic security is not be able to be assured, motor vehicles will give both physical and psychological harms to people and even cause deaths. In recent years approximately 120 000 citizens have lost their lives. The number of killed people equal to the population of a small scaled Anatolian city. In the same period more than 1 500 000 000 citizens were injured or disabled. As stated above, the problem of traffic accidents causes to more losses than the problems like terrorism, natural disaster etc. which are encountered in the country. The damages caused by the mentioned problem generally occur as a result of fault applications and insufficient evidence collection during the post-accident. Within the perspective of above- mentioned fact and a general view of traffic flow, the number of registered cars, accidents, killed and injured people in our country, this study will mainly focus on the ways of occurrence of the accidents and the situation in the accident scenes, traces in the accident scenes and methods used by law enforcement unitsin gathering evidences of post-traffic accidents and effects of this applications on legal process. Science Code : Key Words : Law Enforcement Collection of Evidences Post-Traffic accidents Page Number: 117 Adviser : Ass. Prof. Mehmet ERO?LU