DIN 1.2767 takım çeliğinin yüksek hızda işleme teknolojisi ile işlenmesinde elde edilen yüzey özelliklerinin araştırılması
Investigation of surface roughness properties of DIN 1.2767 tool steel machined by high speed machining
  1. Tez No: 155944
  2. Yazar: ALPER MANGIR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULLAH DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Günümüzde takını ve takım tezgahlarındaki gelişmelere paralel olarak, sert malzemelerin yüksek hızda işlenmesi teknolojisi de hızla gelişmektedir. Kalıpçılık ve seri imaiat endüstrisinde; düşük çalışma maiiyeti, kısa süreii imalat ve minimum yüzey pürüzlülük değerlerinin yanı sıra ölçü tamligmm elde edilmesi hedeflenmektedir. Bu çalışmada, yüksek hızda işleme teknolojisi kullanılarak DİN 1.2767 takım çeliği (52HRc) küresel uçlu takımla işlenmiş ve elde edilen yüzey özellikleri incelenmiştir. Bunun için kesme hızı (380m/min), talaş derinliği (0,2 mm) ve takım çapı (6mm) sabit tutulmuştur. Yanal ve eksenel ilerleme değerleri 0,02-0,4 mm arasında değiştirilerek aynı zaman aralığında optimum yüzey pürüzlülüğünün, yana! eksenel ilerlemelerin eşit olduğu durumda elde edilebileceği gösterilmiştir. Bu kesme şartlarında 0°, 10°, 15° ve 20° eğim açılarına sahip dört iş parçası işlenmiştir. Eğim açısının 15° olması durumunda yüzey pürüzlülüğünün azaidığı gözlenmiş ve pürüzlülük değeri Ra 0,03 finı'a kadar ulaşılabilmiştir. Elde edilen bu değer, cam kalıpçılığında bile parlatma yapılmadan kullanılabilecek düzeydedir.Anahtar Kelimeler : Yüksek hızda işleme, CNC, yüzey pürüzlülüğü
Özet (Çeviri)
Recently, hard materials can be machined in high speeds parallel to the developments of cutting tools and machine tool technologies. Short due time and cost, minimum surface values as well as dimensional accuracy are the aims of mold and part production industries. The present research gives the investigation of surface roughness values for DIN 1.2767 (52 HRc). Radial and axial feed changed by 0,02- 0,4 mm range while spindle speed rate (20 000 dev/dak), axial depth (0,2 mm) and tool diameter (6mm) are chosen constant. Optimum surface roughness can be obtained by equal axial and radial leedrates. By these cutting parameters the same conditions applied for four workpieces with 0°, 10°, 15° and 20° machining inclination angle. Experimental results observed that the inclination angle around 15° makes surface roughness better. The surface roughness of 0,03 Ra ^m is obtained and can be even used for glass molding industry without polishing.Key Words : High speed milling, CNC, surface roughness