Türkiye'de havza planlaması içinde yerleşme alanları planlama sorunları Sapanca gölü havzası Serdivan-Esentepe örneği
Problems of basin planning in setting sites planning in Turkey example of Sapanca lake basin Serdivan-Esentepe
- Tez No: 155957
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞULE KARAASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
TÜRKİYE'DE HAVZA PLANLAMASI İÇİNDE YERLEŞME ALANLARI PLANLAMA SORUNLARI SAPANCA GÖLÜ HAVZASI SERDİVAN- ESENTEPE ÖRNEĞİ (Yüksek Lisans Tezi) Menekşe TAŞTAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2004 ÖZET Su kaynaklarının sınırlı olması ve ülke ölçeğinde eşit dağılmaması nedeni ile hayati önemi bulunmaktadır. Türkiye, su zengini bir ülke değildir. Su kaynakları, sosyo- ekonomik kalkınmanın beraberinde getirdiği hızlı kentleşme ve yoğun sanayileşme sonucunda bozulma tehdidi altında bulunmakta, özellikle sektörel talepler su kaynaklarının sürdürülebilir bir yaklaşımla ele alınmasını zorunlu kılmaktadır. Diğer bir ifade ile su kaynaklarının sürekli ve dengeli kalkınma ilkeleri doğrultusunda, çevresel etkiler de dikkate alınarak geliştirilmesi, planlanması gerekmektedir. Bu kapsamda su kaynakları ve havzalara ilişkin merkezi ve yerel politikaların, planlama yaklaşımlarının, yasal düzenlemeler ve bunların yeterliliklerinin belirlenmesi tezin esas amacıdır. Amaca uygun olarak; su kaynaklarında söz sahibi kurum ve kuruluşlar, kurumlararası ilişkiler, mevzuat ve mevzuatın uygulanabilirliği, koruma politikaları ve planlama yaklaşımları, havzalarda varolan etkinlikler, havza üzerinde oluşan ya da oluşacak havza dışı talepler ele alınarak; Sapanca Gölü Havzası sınırları içinde bulunan Serdivan- Esentepe özelinde bu unsurların etkileri ile oluşan planlama sorunları araştırılmıştır. Çalışmada hızlı nüfus artışı ve kentleşmeye bağlı olarak ortaya çıkan sorunların çözümünde, bugünkü havza koruma ve planlama politikalarının yetersiz kaldığı; havzadaki yerleşmelerin sosyal ve ekonomik gelişmelerinin, koruma-kullanma dengesiiçinde, çevreye bir bütün olarak bakan havza ölçeğinde hazırlanan planlar ile sağlanabileceği ve bu planların uygulanabilirliğini arttıracak uygulama araçlarının geliştirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 807 Sürdürülebilirlik, Havza, Havza Planı 153 Prof. Dr. Şule KARAASLAN
Özet (Çeviri)
m PROBLEMS OF BASIN PLANNING IN SETTLING SITES PLANNING IN TURKEY EXAMPLE OF SAPANCA LAKE BASIN SERDİVAN - ESENTEPE (Master Thesis) Menekşe TAŞTAN GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2004 ABSTRACT Water resources has a vital role due to their inadequate and non-homogenous distribution along the country. Turkey is not a rich country from the side of water resources. As a result of rapid urbanization and condensed industrialization bringing with socio-economic development, water basins are threatened and especially in sectoral bases increasing demands of the sustainable of water resources, water basins must be considered as an important aspect. In other words, water sources must be planned according to the sustainable development principles while taking environmental factors into consideration. In this concept, the main purpose of this Thesis is the. determination of central and local conservation policies, approaches of planning, legal arrangements, and their efficiency regarding to water sources basins. For this purpose, planning problems of Serdivan - Esentepe location which is in the borders of Sapanca Lake Basin is examined according to the institutions and governmental bodies which are influential in the basin, inter- foundation relations, legal arrangements and their applicability, activities on the basin, and also to the existing and possible future demands. In this study, for solving the problems related to the rapid population increase and urbanization, it is observed that the policies about the conservation of the basins are insufficient. In the concept of utilization and conservation balance, theIV urbanization on the basin can be realized by means of making basin-scaled plans taking the environmental conditions into account and these plans can be applied if practicing tools could be developed. Science Code Key Words Number of Pages Thesis Advisor 807 Sustainability, Basin, Basin Plan 153 Prof. Dr. Şule KARAASLAN