Al-SiCp kompozit malzemelerinin tel erozyon ile işlenebilirliğinin incelenmesi
A machinability investigation of the SiC/Al MMC material on the wire edm
- Tez No: 155969
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Savunma ve uzay sanayisinde gittikçe artan oranlarda kullanılmakta olan Metal Matrisli Kompozit (MMK) malzemelerin en olumsuz yönlerinden biri, klasik imalat yöntemleri ile kolay işlenemeyişidir. Bu çalışmada; emdirme yöntemi ile elde edilmiş %20 Saffil elyaf takviyeli MMK; döküm yöntemi ile üretilmiş, kütlece %0, %10 SiC takviyeli, Al matrisli (125 ve 62 um), döküm yöntemi ile üretilmiş, kütlece %20 SiC takviyeli (125, 62, 45 um) metal matrisli kompozitlerin tel erozyon tezgahında işlenmesi gerçekleştirilmiştir. İşlemede önce uygun işleme parametreleri tespit edilmiş, işleme parametrelerine göre kıvılcım ve aşınma aralıklarının değişimi fotoğraflanmış, akım ve gerilim değişiminin etkilediği işlenmiş yüzeylerin SEM görüntüleri elde edilmiştir. Sonra, SiC partikül takviyeli MMK malzemelerde tane büyüklüğünün işleme şartlarına etkisi araştırılmıştır. Son olarak, dolum ve boşalım sürelerinin ve kararlı kesim ayarlarının yüzey pürüzlülüğüne, işleme hızına ve harcanan tel miktarına etkileri incelenmiştir. Çalışma sonunda, MMK malzemelerin tel erozyon yöntemi ile işlenebildiği, partikül büyüklüğünün ve kütlece oranının işlemeyi güçleştirdiği tespit edilmiştir.Anahtar Kelimeler : Metal matrisli kompozit malzemeler, SiC/AI, tel erozyon, işlenebilirlik
Özet (Çeviri)
One of the disadvantages of the Metal Matrix Composite (MMC) materials. Which are widely preferred in the industry of the defense and space goods is hardly manufactured during material removal. In the study, obtained from aqueze casting 20% saffil fibre reinforced, obtained from casting 10% reinforced SiC/AI (120 and 240 ıım) and obtained from casting 20% reinforced SiC/AI (120, 240 and 320 urn) MMC materials were manufactured on the ÇNC wire erosion machine. In the first step of the study an appropriate machining conditions were tried to obtain for MMCs, the variation of the spark gap and the cutting gap was photographed and the SEM images were obtained according to the voltage and current variations. At the next step, the relation ship between the grain size and the machining conditions were investigated. At the last step, the effects of the durations of the charge and discharge, and the setting of the stable cutting on the cutting feed, the surface roughness and the wire consumption were carried out. The main result are that the MMC materials can be manufactured by wire erosion method, when the particle sizes and the particle ratios (in mass) increase than the machinability of MMC materials is so diffucultKey Words MMC, SiC/ AI, Wire EDM, machinability