X40CrMoV5 1 sıcaklık iş takım çeliği ile Ç1030 çeliğinin yakma alın kaynağı ile kaynatılması ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Flash butt welding application X40CrMoV5 1 hot work tools steel and Ç1030 steel and investigations of it's mechanical properties
  1. Tez No: 155979
  2. Yazar: ALİ AKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
X40CrMoV5 1 SICAK İŞ TAKIM ÇELİĞİ İLE Ç1030 ÇELİĞİNİN YAKMA ALIN KAYNAĞI İLE KAYNATILMASI VE MEKANİK ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) AliAKAY GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2004 ÖZET Bu çalışmada X40CrMoV5 1 sıcak iş çeliği ile Ç1030 çelik çiftine yakma alın kaynağı uygulanmış ve bu uygulamanın malzemelerin mekanik ve mikroyapı özellikleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Deney çalışmaları esnasında yığma akım zamanı ve yığma basıncı değişken parametreler olarak seçilmiştir. Ayrıca yakma alın kaynağı ile kaynatılan bu numunelere kaynak sonrası normalizasyon ısıl işlemi uygulanarak, bu ısıl işlemin kaynak kalitesi ve kaynağın mekanik özellikleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Araştırma sonunda değişen parametreler ve kaynak sonrası uygulanan ısıl işlemin kaynağın mekanik özellikleri üzerinde etkili olduğu ve tüm numunelerde en yüksek sertlik değerlerinin kaynak bölgesinde meydana geldiği tespit edilmiştir. Yığma akım zamanı ve yığma basıncının artmasıyla malzemelerin kopma mukavemetlerinde değişme olmadığı görülmüştür. Bilim Kodu :710 Anahtar Kelimeler :Yakma alın kaynağı. Mekanik özellikler, Isıl işlem. Sayfa Adedi : 111 Tez Yöneticisi :Doç. Dr. Cemil ÇETİNKAYA
Özet (Çeviri)
11 FLASH BUTT WELDING APPLICATION ON X40CrMoV 5 1 HOT WORK TOOLS STEEL AND Ç1030 STEEL AND INVESTIGATIONS OF IT'S MECHANICAL PROPERTIES (M.Sc. Thesis) AliAKAY GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2004 ABSTRACT In this study flash butt welding has been applied X40CrMoV5 1 with Ç1030 steels.Their micro structure and mechanical properties have been investigated. During experimental upseting current time and upset pressure were selected as variable parameteres. Further more normalisation heat treatment was aplied to the samples welded and effect of heat treatment on welding quality and mechanical properties have been investigated. Experimental results showed that the variable welding parameters and applied heat treatment effected the mechanical properties of welding where highest hardness values have been observed on welding zone. It was found also that increasing upset current time and upset pressure not affected the tensile strenght of materials. Science Code : 710 Key Words : Flash butt welding, Mechanical properties, Heat treatment. Page Number: 111 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Cemil ÇETÎNKAYA