Dalga tırmanmasının sayısal modellenmesi
Numerical model of wave run-up
  1. Tez No: 155980
  2. Yazar: MURAT TEMİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. LALE BALAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
DALGA TIRMANMASININ SAYISAL MODELLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Murat TEMİZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2004 ÖZET Bu çalışmada, rüzgar kabarması ve dalga tırmanması gibi zamana bağlı değişen olayların benzeştirilmesi için taban sürtünmesini de içeren hareket ve süreklilik denklemlerinin sayısal olarak çözümlenmesi sunulmuştur. Sayısal yöntem olarak iki-zaman seviyeli yaklaşım uygulanmıştır. Lineer olmayan ilerlemeli yayılma terimi ve süreklilik denklemi ileri/geri (upwind/downwind) yöntemiyle benzeştirilmiş ve dengeli bir çözüm elde edilmiştir. İkinci, üçüncü ve dördüncü derece doğruluğa sahip sonlu fark açılımlarının benzeştirmeleri karşılaştırmalı olarak incelenmiş ve çözümde sayısal dalgalanmaya engel olan fıltreleme yöntemi uygulanmıştır. Çözümlemelerde taban sürtünmesi ve sönümlenmenin etkileri gözetilmiştir. Dalganın ilerleme hareketiyle kuru bölgeyi ıslatabilmekte ve tekrar geri çekilmektedir. Bu nedenle uygulanan şaşırtmacalı çözüm ağı, kuru olarak tanımlanan bölgenin zaman zaman ıslak bölge olabilmesine olanak tanıyacak şekilde hareketli olarak tanımlanmıştır. Bilim Kodu :624.02.03 Anahtar Kelimeler :Dalga tırmanması, sayısal modelleme, sonlu farklar, uzun dalgalar, rüzgar kabarması Sayfa Adedi :68 Tez Yöneticisi :Doç.Dr. Lale BALAS
Özet (Çeviri)
11 NUMERICAL MODEL OF WAVE RUN-UP (M. Sc. Thesis) Murat TEMİZ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2004 ABSTRACT In this study to simulate storm surge and wave run-up etc. events varying with time has been presented by solving momentum and continuity equations that include bottom friction. In the solution two time level finite difference approximation, have been applied. Nonlinear advection term and continuity equation have been treated by the application of upwind-downwind method and a stable solution is obtained. Formula difference approximations of second, third and fourth order are compared with each other and filtering technique has been used to eliminate the oscillations in the numerical solution. Effect of bottom friction and dissipation is included in the solution. During the wave propagation, dry regions could be wet regions or visa verca. Therefore, in the applied staggared scheme movable boundaries are defined that enable those dry grid points to be treated as wet grid points, from time to time. Science Code :624.02.03 Key Words :Wave run-up, numerical modeling, finite difference,long waves, storm surge Page Number :68 Adviser :Assoc. Dr. Lale BALAS