40 tonluk çekme-basma cihazının bilgisayar kontrollü hale dönüştürülmesi
Study on conversion of the tensile-impress mechanism with the capacity of 40 tone to the computer controllable
  1. Tez No: 155978
  2. Yazar: ERK BAYRAKDAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SELİM TÜRKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
40 TONLUK ÇEKME-BASMA CİHAZININ BİLGİSAYAR KONTROLLÜ HALE DÖNÜŞTÜRÜLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Erk BAYRAKDAR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2004 ÖZET Bu çalışmada, Gazi Üniversitesi Makine Mühendisliği Mekanik-Mukavemet laboratuarında bulunan mekanik ölçüm yapan 1968 model LosenHausen marka 40 tonluk çekme cihazının bilgisayar kontrollü hale dönüştürülmesi gerçekleştirilmiştir. Veri toplama ve kapalı devre kontrol sistemi kullanılarak eski mevcut sistem modernize edilmiştir. Kontrol sistemi için çekme hızı kontrolü ve yük kontrolü bilgisayar programı ile desteklenmiştir. Bu program sayesinde istenilen hız ve kuvvet ayarlanmıştır. Mevcut sistem her ne kadar ayarlanabilir yükleme hızı olsa bile yükleme hızının yükleme rejimine karşı değişken olarak kontrol altına alınabilmesi olanaksızdır. Yapılan çalışma sonucu yükleme hızı kontrol altına alınabildiği için demirin elastik akma ve pekleşme bölgelerinin tüm ayrıntılarının ortaya çıkartılabilmesi ve aynı zamanda yük okumalarının çok daha hassas yapılabilmesi sağlanmıştır. Hız kontrolü kapalı devre olarak kontrol edildiği için deneysel çalışma hassas ve yüksek doğrulukta gerçekleşmiştir. Yükleme hızının kontrolü bilgisayar yazılımı üzerinden kumanda edilebildiği için sistem çok farklı metal çekme deneyleri için kullanılabilmektedir. Bilim Kodu : 91 Anahtar Kelimeler : Yükleme hızı kontrolü,elastik pekleşme,akma bölgeleri, metal çekme, veri toplama Sayfa Adedi : 113 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Selim TÜRKBAŞ
Özet (Çeviri)
11 STUDY ON CONVERSION OF THE TENSILE-IMPRESS MECHANISM WITH THE CAPACITY OF 40 TONE TO THE COMPUTER CONTROLLABLE (M.Sc.Thesis) Erk BAYRAKDAR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2004 ABSTRACT In this study, a 1968 model LosenHausen tensile apparatus with 40 tones capacity found in Gazi University Mechanical Engineering Mechanics-Strength laboratory i s c onverted t o a c omputer c ontrolled m achine.Previous s ystem i s modernized with data collection and closed loop control system.Tensile velocity control and load control for control system is supported by the help of a computer programme. Although, one can adjust rate of change of loading with a manual vane, it was impossible to control loading velocity within the experiment. As a result of this study, by controlling the loading velocity, revealing of elastic yielding and plastic regions of iron with all details and at the same time making load measurements more precisely is obtained. Precise and highly accurate loading schemes are available with the aid of closed loop control system. Loading velocity control is commanded by a computer program so that the system can used for different metal tensile tests. Science Code : 91 Key Words : Loading velocity control,yielding regions,metal tensile,data collection, strain hardening Page Number : 113 Adviser : Assist. Prof. Dr. Selim TÜRKBAŞ