GSM sisteminde kapasite artışı durumunda tabu arama algoritması ile hücre planlaması
Cell planning with capacity expansion in mobile communications by using tabu search approach
- Tez No: 155984
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN AFACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
GSM SİSTEMİNDE KAPASİTE ARTIŞI DURUMUNDA TABU ARAMA ALGORİTMASI İLE HÜCRE PLANLAMASI (Yüksek Lisans Tezi) Bilge Kaan KAMSIZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2004 ÖZET Bu çalışmada kablosuz haberleşmede trafik kapasitesi artışı durumunda hücre planlaması problemi incelenmiştir. Problem, artan trafik talebini karşılayacak her yeni baz istasyonunun yerleşiminin ve kapasitesinin tespit edilmesidir. Amaç, yeni baz istasyonlarının maliyetini minimize etmektir. Hücre planlaması, bir tamsayı doğrusal programlama problemi olarak formüle edilmiş ve tabu arama algoritması ile çözülmüştür. Artan trafik talebini karşılamak için minimum maliyete sahip baz istasyonlarının seçilmesini amaç edinen bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. GSM sistemine genel bir bakış yapılmış ve bu sistemi oluşturan birimler kısaca açıklanmıştır. Hücre planlama işlemi tüm adımları ile incelenmiş, yeterli kapsamanın sağlanması ve karışmadan kaçınılması için her hücresel şebekenin gereksinimi olan aktivitelere ilişkin teorik bilgilere yer verilmiştir. Bilim Kodu : 0607 Anahtar Kelimeler : kapasite, maliyet, tabu arama, baz istasyonu Sayfa Adedi : 104 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Erkan AFACAN
Özet (Çeviri)
CELL PLANNING WITH CAPACITY EXPANSION IN MOBILE COMMUNICATIONS BY USING TABU SEARCH APPROACH (M.Sc. Thesis) Bilge Kaan KAMSIZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2004 ABSTRACT Cell planning problem with capacity expansion is examined in wireless communications. The problem is to decide the location and capacity of each new base station to cover increased traffic demand. The objective is to minimize the cost of new base stations. The cell planning is formulated as an integer linear programming problem and solved by a tabu search algorithm. A computer program that aims at choosing the base stations to cover increased traffic demand with minimum cost is developed. An overview of the GSM system is given and the units that constitute the GSM system is explained briefly. Cell planning process is examined in all steps, theoretical expressions related to the activities that every network needs in order to ensure enough coverage and to avoid interference are presented. Science Code Key Words Page Number Adviser 0607 capacity, cost, tabu search, base station 104 Yrd.Doç.Dr. Erkan AFACAN