GSM sisteminde hücre planlamasının bulanık mantık ile denetimi
Control of cell planning with fuzzy logic in GSM system
- Tez No: 196409
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL SİLİNDİR, YRD. DOÇ. DR. ERKAN AFACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bir GSM (Global System for Mobile Communications) sisteminde,planlama aşamasında kapsanacak bölgeler hücrelere bölünmekte olup,bu bölme yöntemi ve bölme işleminin parametreleri büyük önemtaşımaktadır. Bu tezde GSM sistemi ve hücre planlama süreciaçıklanmış, bulanık mantık algoritmasının özellikleri hakkında bilgiverilmiştir. Bulanık mantık, tasarımcı tarafından ilk değerin atanmasıgerektiği, değişkenlerin tam olarak belirlenemediği ve zaman içindedeğiştiği, tasarımda uzman kişinin bilgi ve deneyimlerinin büyük önemtaşıdığı problemleri diğer denetim algoritmalarına göre daha iyidenetler. Hücre planlaması da bu tipte bir problem olarak ele alınabilir.Hücre planlamasının önemli parametreleri olan hücre yarıçapı, bazistasyonu sayısı ve gücü, TRU (alıcı-verici ünite) sayısı, N (her kümedebulunan hücre sayısı), maliyet, CIR (kanal girişim oranı), Ds (aynıfrekansı eşzamanlı kullanan iki hücre arasındaki mesafe) parametrelerikentsel, yarı kentsel ve kırsal alanlar için çok yönlü veya üç sektörlüanten kullanılarak bulunmuştur. GSM sisteminde hücre planlamasınınbulanık mantık algoritması ile simülasyonu yapılmış; farklı alanlar içinbaz istasyonu sayısını, dolayısıyla toplam sistem maliyetini minimumaindirmeye, ve bununla beraber maksimum trafik talebini karşılamayaçalışan bir sistemde ne gibi konfigürasyon değişikliklerinin yapılmasıgerektiğini ortaya koyan bir program C dilinde yazılmıştır. Ayrıca, girişve çıkış verileri C++ Builder dilinde yazılan ara yüz üzerindenbelirlenebilmektedir.Bilim Kodu : 0605, 0613Anahtar Kelime : baz istasyonu sayısı, baz istasyonu gücü,kapasite, bulanık mantık, maliyetSayfa Adedi : 113Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Veysel S L ND R,Yrd. Doç. Dr. Erkan AFACAN
Özet (Çeviri)
In a GSM system, where coverage areas are divided into cells inplanning phase, the division method and its parameters have a greatimportance. In the thesis, GSM system and cell planning process areexplained, and information about the features of fuzzy logic algorithmsis given. Fuzzy logic solves problems better than the other controlalgorithms in which initial parameters are needed to be assigned by thedesigner, which have variables that aren?t defined well and change withtime and where system expert?s knowledge and experience in designprocess have great importance. Cell planning can be regarded as a kindof this problem. The important parameters of cell planning which arethe cell radius, base station number and power, TRU (transceiver unit)number, N (number of cells per cluster), cost, CIR (channel interferenceratio), Ds (distance between two cells which use same frequency in thesame time) are found for urban, suburban and rural areas by usingomni or three sector antennas. GSM cell planning is simulated by usingfuzzy logic algorithm, a computer program in C programming languageis written to determine what kind of configuration changes have to bemade so as to minimize the number of base station, and hence the totalsystem cost, and also to maintain the requirements of the maximumtraffic demand. In addition, input and output data can be definedthrough the interface which is created in C++ Builder programminglanguage.Science Code : 0605, 0613Key Words : base station number, base station power, capacity,fuzzy logic, costPage Number : 113Adviser : Prof. Dr. Veysel S L ND R,Asist. Prof. Dr. Erkan AFACAN