Çiçekdağı (Kırşehir) heteropterleri
Heteroptera of Çiçekdağı (Kırşehir)
  1. Tez No: 155985
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZSARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SUAT KIYAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
ÇİÇEKDAĞI (KIRŞEHİR) HETEROPTERLERİ (Doktora Tezi) Özlem ÖZSARAÇ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 2004 ÖZET Kırşehir ili sınırlan içerisinde yeralan Çîçekdağı'nda 2000 Mayıs-Eylül aylan ve 2001-2002 yıllarının Nisan-Eylül aylan arasında yapılan arazî çalışmalannda Heteroptera takımına ait 3432 örnek toplanmıştır. Teşhis işlemleri sonucunda, toplanan örneklerin Heteroptera takımının 26 familyasının 117 cinsine ait 159 türü tespit edilmiştir. Araştırma alanında tespit edilen türlerin habitatlan ve fenolojileri ile araştırma alanında yayılış bilgileri verilmiştir. Her türün yayılışı, Türkiye'deki yayılışı ve dünyadaki yayılışı olmak üzere iki kısımda ele alınmıştır. Tespit edilen türlerden Veliidae familyasına ait Velîa caprai Tamanini, 1947, Reduvüdae familyasından Sphedanolestes sanguineus (Fabricius, 1794), Lygaeidae familyasından Plinthisus brevipennis Latreille, 1807 ve Scutelleridae familyasından Odontoscelis hîspidufus Jakowlew, 1874 türlerinin Türkiye Heteroptera faunası için yeni kayıt olduklan tespit edilmiştir. Tespit edilen türlerden 1S5'ı araştırma alanı için yeni kayıttır. Bilim kodu : 401.04.04 Anahtar kelimeler : Heteroptera, Çiçekdağı, Kırşehir, Türkiye, fauna Sayfa adedi : vii+203 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Suat KIYAK
Özet (Çeviri)
11 HETEROPTERA OF ÇİÇEKDA?I (KIRŞEHİR) (Ph.D Thesis) Özlem ÖZSARAÇ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY MARCH 2004 ABSTRACT 3432 samples belonging to the order Heteroptera were collected from Çiçekdağı, where placed at the border of Kırşehir province between the periods of 2000 May-September and 2001-2002 April-September. 159 species of 117 genus belonging to 26 family of Heteroptera were detected by evaluating. Species habitats and phenologies and distribution data for research area were given. Distribution of each species were given in two categories as distribution in Turkey and distribution in the world. Velia caprai belonging to the family Veliidae, Sphedanolestes sanguineus belonging to the family Reduviidae, Plinthisus brevipennis belonging to the family Lygaeidae and Odontoscelis hispidulus belonging to the family Pentatomidae species were stated as the first record for the Turkish Heteroptera fauna. 155 of determined species are new record for research area. Science code : 401.04.04 Keywords : Heteroptera, Çiçekdağı, Kırşehir, Turkey, Fauna Page number : vîi+203 Adviser : Prof. Dr. Suat KIYAK