Çift kabuk cephe sistemleri
Double skin facade systems
  1. Tez No: 155988
  2. Yazar: MUSTAFA OLCAY TİBET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL UTKUTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Yirminci yüzyılda özellikle teknolojide yaşanan gelişmeler ve enerji kullanımındaki artışla meydana gelen çevre kirliliği, dünyadaki ekolojik dengede geri dönüşü olmayan zararlara neden olmaktadır. Enerji tüketiminin çok ciddi bölümünün binalarda kullanılıyor olması, enerji etkin yapı tasarımlarının önemini arttırmaktadır. Bu tez çalışmasında, binalarda enerjinin etkin kullanımına büyük ölçüde katkıda bulunan ve binanın kabuk performansını olumlu yönde etkileyen, çift kabuk cephe sistemleri incelenmiştir. Cephe sistemleri, hava akımının katmanlar arası geçişine, boşluk katmanı havalandırma işletim sistemine ve cephe bölümlemesine göre sınıflandırılmış, bu sınıflandırmalar doğrultusunda dünyada uygulanan örnek yapılar incelenmiştir. Bilim Kodu : 803 Anahtar Kelimeler : Çift kabuk cephe, Çok katmanlı cephe, Aktif kabuk, Çift katmanlı cephe. Sayfa Adedi : 119 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Gönül UTKUTUĞ
Özet (Çeviri)
In the twentieth century, especially the technological improvements and the environmental pollution, which is the result of the increase in energy consumption have caused irreversable damages in ecological balance.. The notable amount of the consumed energy in the buildings all around the world has increased the importance of the energy- effective designs of construction. In this context, the envelope designs which notably contributes to the effective usage of energy in buildings and to this effect double skin facade systems, the classification of those systems and the analysis of the sample constructions applied around the world have been examined in this thesis paper. Science Code : 803 Key Words : Double skin facade, multiple skin facade, active envelope, double layered facade. Page Number : 119 Adviser : Prof. Dr. Gönül UTKUTU?