Adaptif bulanık mantık yöntemiyle ters sarkaç kontrolu
Control of an inverted pendulum by an adaptive fuzzy logic technique
- Tez No: 155989
- Danışmanlar: PROF.DR. VEYSEL SİLİNDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
ADAPTIF BULANIK MANTIK YÖNTEMİYLE TERS SARKAÇ KONTROLÜ (Yüksek Lisans Tezi) Özgür ÇOBAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2004 ÖZET Bulanık mantık tabanlı denetleyicinin kullanıldığı ters sarkaç dengeleme sisteminde, denetleyicinin kullandığı bulanık mantık parametrelerinin, adaptif özellik eklenerek sürekli değişken olması sağlanmıştır. Ters sarkaç kontrol ünitesinde 8 bitlik bir mikrodenetleyici kullanılmıştır. Çubuğun açısını okumak için bir potansiyometre ve 8 bit çözünürlükte bir ADC'den yararlanılmıştır. Sistem ve bulanık denetleyiciye ait parametreler, kontrol kartı üzerinde yer alan LCD ekran ve tuşlar yardımıyla kullanıcı tarafından değiştirilerek çeşitli çalışma şartlarında sistemin tepkisi izlenebilir yapıya kavuşturulmuştur. Sarkacın denetimi sırasında, açısal hata miktarı ile bunun değişim oranı dikkate alınmıştır. Adaptif özellik kazanan denetleyici, açısal hareketin genel durumunu gözleyerek gerektiğinde durulaştırma işleminde kullanılan kontrol parametrelerinde uygun seviyelerde düzeltme yapmaktadır. Bilim Kodu : 940 Anahtar Kelimeler : Bulanık Mantık, Adaptif Bulanık Kontrol, Ters Sarkaç Sayfa Adedi : 151 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Veysel SİLİNDİR
Özet (Çeviri)
CONTROL OF AN INVERTED PENDULUM BY AN ADAPTIVE FUZZY LOGIC TECHNIQUE (M.Sc. Thesis) Özgür ÇOBAN GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2004 ABSTRACT In this study, it is attempted to stabilise an inverted pendulum by using an adaptive fuzzy logic controller. Fuzzy controller parameters could be changed by an adaptive controller for different working conditions of the system. An 8- bit microcontroller is used in control stage. In order to measure the pendulum angle potantiometer and an 8-bit ADC are used. Parameters of the system and of the fuzzy logic controller could be changed by using the LCD display and the keys on control card to test the system in different working conditions. During the control of the pendulum, the controller uses the error angle and ite rate of change. Due to its adaptive control capability, the controller continuously monitors the state of the angular motion and takes the necessary action to modify the defuzzifier parameters. Science Code : 940 Key Words :Fuzzy Logic, Adaptive fuzzy control, inverted pendulum Page Number: 151 Adviser : Prof. Dr. Veysel SİLİNDİR