Soliton-soliton girişimi ve Gordon-Haus Jitter etkilerinin kompanzasyonu yolu ile soliton iletişim sistemlerinin modellenmesi ve optimizasyonu
Optimisation of soliton communication systems by compansating soliton-soliton interaction and Gordon-Haus Jitter
- Tez No: 155994
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALDUN GÖKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Uzun mesafe fiber optik iletim sistemlerinde, optik amplifikatörlerin fiber zayıflamasını uygun şekilde giderdiği düşünüldüğünde, soliton haberleşme sisteminin toplam iletim mesafesi öncelikli olarak genlik ve frekans kayması ile belirlenir. Bu çalışmada, Gordon Haus Kayma etkisinin ve soliton soliton etkileşiminin neden olduğu genlik ve frekans kayması etkilerini birbirleri ile dengeleyerek veri iletim hızının ve tekrarlayıcı mesafesinin artırılması sağlanmıştır. Bu amaçla soliton haberleşme sistemi modellenerek önce sıfır faz farklı soliton darbeler için kayma hesapları yapılmış, sonra minimum kaymaya izin veren, optimum faz farkı hesaplanmıştır. Bu şartlar altında bulunan değerler için elde edilen optimum kayma değerleri simülasyon sonuçları ile de gösterilmiştir. Uygun faz farklı soliton dizilerinin kayma etkisini minimize ederek soliton haberleşme sistemlerinin performansını artıracağı sonucuna ulaşılmıştır.Anahtar Kelimeler : Gordon-Haus Zaman Kayması, Soliton Etkileşimi, Soliton
Özet (Çeviri)
In 1 ong d istance fiber optic c ommunication s ystems, w hen o ptical a mplififers are considered to remove fiber lossess properly, total transmission length of soliton communication system is mainly determined by amplitude and frequency shifting. In this study, the amplitude and frequency shifting effects caused by both Gordon-Haus Jitter and soliton-soliton interaction were compensated together. In this way, the increase of data transmission rate and repeater distance habe been provided. To reach the purpose mentioned above by modelling soliton communication system maximum shifting has firstly been calculated for the zero phase difference between the soliton pulses. Then, the optimum phase difference which lets the minimum shifting has been calculated. For the optimum shifting values which are under the same circumstances have been s imulated a s w ell. A s a r esult o f m inimizing t he j itter e ffects of s oliton trains with proper phase difference we have reached the result which verifies that it increases the performance of the soliton communication systems.Key Words : Gordon-Haus Timing Jitter, Soliton Interaction, Soliton