Güvenli sürüş için trafik denetimine yeni yaklaşımlar ve öneriler
New developments and suggestions to the safe driving for traffic enforcement
- Tez No: 155993
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ADNAN SÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
GÜVENLİ SÜRÜŞ İÇİN TRAFİK DENETİMİNE YENİ YAKLAŞIMLAR VE ÖNERİLER (Yüksek Lisans Tezi) Ali ZEYTİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2004 ÖZET Bu tezde trafik denetimine, uyuşturucu, alkol, emniyet kemeri kullanımı, yorgunluk, yolun sağı kuralı, öncelikler, tehlikeli sürücülük, hız denetim teknolijilerine Avrupa Birliği ülkeleri ve ülkemiz açısından yeni yaklaşımlarla ve çeşitli yeni uygulamalarla tartışılmıştır. Karayolu güvenliği alanındaki çalışmalar içinde denetimin öneminin kavranılarak, başarılı stratejilerin ve etkin denetim metotlarının altını çizilip yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde aksiyon önerilerinde bulunulmuştur. Klasik yaklaşımlardan çok yeni çalışmalardan edinilen deneyimlerin değerlendirme sürecinden geçirilerek sürücü davranışını değiştirebilecek, kaza riskini ve yaralanma şiddetini azaltabilecek stratejilerin hazırlanması gerekliliği vurgulanmıştır. Diğer taraftan etkin polisiye denetimlerin tüm Avrupa genelinde uygulandığı gibi ülkemizde de uygulanırsa kaza kayıplarını büyük oranda azalacağı da kanıtlanmıştır. Sürücülerin trafik suçu işlemelerine engel olunduğu takdirde trafik güvenliği alanına büyük oranda yarar sağlanmış olacaktır. Bilim Kodu : 708 Anahtar Kelimeler : Denetim, emniyet kemeri, hız denetimi, alkol. Sayfa Adedi : 101 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç.Dr. Adnan SÖZEN
Özet (Çeviri)
NEW DEVELOPMENTS AND SUGGESTIONS TO THE SAFE DRIVING FOR TRAFFIC ENFORCEMENT (M.Sc. Thesis) Ali ZEYTİN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2004 ABSTRACT This paper discusses the issue of traffic controlls in relation to the question of enforcement, alcohol, drugs, driver impairment, fatigue, dangerous driving, priority, right of way, road-rage, from criminal to administrative law, detection and punishment of speed control strategies, driver behaviour and faults in Eurepean countries and Turkey. Depending on the results of various research data, it first draws attention to the shortcomings of the classical approach which, for the prevention of traffic accidents, largely relies on a combination of regulations, punitive measures, intensive control and driving lessons. The paper concludes with a brief discussion on new strategies how effective some non- classical strategies might be in reducing the number of traffic accidents, and a call for research aided policy making. The introduction of speed cameras, the effectiveness of different methods and intensities of law enforcement on driving speeds on motorways also a combination of police enforcement and public information for improving seat belt using, speed enforcement, speed choices and effects of automatic intersection enforcement will be underlined. Science Code : 708 Key Words : Enforcement, drugs, alcohol, fatigue, safety belts, alcohol, Page Number : 101 Adviser : Yrd. Doç. Dr. Adnan SÖZEN