Heptamethyleneimine molekülünün titreşimlerin teorik yöntemler ile incelenmesi
The study of vibrations of heptamethyleneimine molecule through theoretical methods
- Tez No: 156001
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RACİ SERTBAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
HEPTAMETHYLENEİMİNE MOLEKÜLÜNÜN TİTREŞİMLERİN TEORİK YÖNTEMLER İLE İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Ahmet Ümit Şahin GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2004 ÖZET Bu çalışmada, Heptamethyleneimine molekülün değişik konfigürasyonları Gaussian 98 paket programı yardımı ile çizildi. Çizilen konfigürasyonların minimum enerjiye sahip durumları incelendi. Bu konfigürasyonların geometrik parametreleri ve titreşim frekansları teorik olarak hesaplandı. Bu titreşim frekanslarının işaretlemeleri yapılarak frekanslara ait infrared ve Raman şiddetleri belirlendi. Teorik hesap edilen frekanslar ile deneysel frekanslar karşılaştırıldı. Bu karşılaştırma ile hesaplama metotları incelendi. Bu inceleme sonucunda BLYP metodu ile yapılan frekans hesabının, B3LYP ve HF metotları ile hesaplanan frekanslardan daha iyi sonuç verdiği gözlemlendi. Bilim kodu Anahtar kelimeler Sayfa adeti Tez Yöneticisi 404.03.01 Heptamethyleneimine ve İR spektrumu, Gaussian 98 85 Yrd.Doç.Dr. T. Raci SERTBAKAN
Özet (Çeviri)
IV THE STUDY OF VIBRATIONS OF HEPTAMETHYLENEIMINE MOLECULE THROUGH THEORETICAL METHODS (M.Sc Thesis) A. Ümit Şahin GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGY December 2004 ABSTRACT In this study, the different configuration of Heptamethyleneimine molecule were driven by Gaussian 98 packet programme. Mimimum energy state of driven configuration were investigated. Geometric parameters of this configuration and vibrational frequencies were calculated theoretically. Through the assingment of these frequencies the infrared and raman intensity was determined. The frequencies of calculated with experimentally and theoretically are compared. The calculated metods are investigated with this compared. It was observed that the frequency calculations made by the BLYP method gave better results with compared to those made by the B3LYP and HF methods. Science Code Key words Page Number Adviser 404.03.01 Heptamethyleneimine and IR spectra, Gaussian 98 85 Yrd.Doc.Dr. T. Raci SERTBAKAN