Masif ve kompozit ağaç malzemelerden üretilmiş çerçeve konstruksiyonlu koltukların performansı
The strenght performance of sofa frames constructed of solid wood and wood composites
  1. Tez No: 156002
  2. Yazar: ALİ KASAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN EFE, DOÇ.DR. YUSUF ZİYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışmada, çerçeve konstrüksiyonlu mobilyaların teknik ve ekonomik olarak tasarımı ile performans deneylerini bütünleştiren bir yöntem kullanılarak, masif ve ağaç esash (kompozit) malzemeler üzerinde, kavelalı-tutkallı ve tutkalsız-vidaü birleştirmeli koltuk iskeletlerinin sağlamlıkları araştırılmıştır. Ayrıca koltuk yan düzlem çerçevesinde, ara kayıtın yerinin uygunluğu araştırılmıştır. Masif ağaç malzeme olarak, sarıçam (Pinus Sylvestrıs Lipsky) ve Doğu kayını (Fagus Orientalis Lipsky) odunları, odun kompozitlerinden ise, yönlendirilmiş yonga levha (OSB), okume (Aucoumea klaineana) kontrplak ve orta yoğunlukta lif levha (MDF) kullanılmıştır. Tasarım aşamasının bir parçası olarak hazırlanan deney koltukları, kullanım sırasında oluşacak yükleme biçimine gore oturma ve arkalık yükleri uygulanarak TS 9215 esaslarına gore statik yük altında denenmiştir. Buna ek olarak, sonlu elemanlar analizi (Finite Element Analysis) kullanılarak, deney koltuklarının bilgisayar destekli üç boyutlu yapısal analizi yapılarak deney sonuçlan ile karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, sonlu elemanlar analizi koltukların genel performansı açısından uygun değerler vermiştir. Oturma mobilyası sektöründe odun kompozitlerinin ağaç malzemeye alternatif olarak kullanılabileceği, böylece malzeme girdileri açısından ekonomik yarar sağlanabileceği, kompozit malzeme kullanımının kapalı döşeme gerektiren koltuk ve kanepelerde estetik sorunlar oluşturmayacağı, sökülür-takdır birleştirme tekniklerinin tasarım, üretim ve kullanımında esneklik sağlayabileceği sonucuna varılmıştır. Ayrıca, performans deneyleri, tasarım aşamasının önemli bir parçası olmaktadır. Bu deneyler, ürünlerdeki beklenmeyen dayanım zaaflarının önceden gözlenmesine yaramakta ve böylece gerçek kullanım ve hasar görme şartları hakkında fikir vermektedir. Bunlara göre; ürün mühendisliği yöntemlerinin mobilya tasarımında uygulanabileceği ve sağladığı geri besleme sayesinde bu çalışmada tasarlanan koltuk iskeletlerinin bütünlüğü ve sağlamlığını güvence altına aldığı söylenebilir.Anahtar Kelimeler : Çerçeve konstrüksiyon, mobilya mukavemet tasarımı, odun kompoziti, sonlu elemanlar analizi, yapısal analiz.
Özet (Çeviri)
In this study, the strength properties of dowel and screw jointed sofa frames constructed of solid wood and wood based (composite) materials were investigated, A methodology that integrates the technical and economical aspects of design and performance tests was utilized. Furthermore, place of the stretcher was optimized in the side frame of the sofa. Scotch pine (Pinus Sylvestrts Lipsky) and Turkish beech (Fagus Orientalis Lipsky) were used as solid wood materials. Oriented strandboard (OSB), okoume (Aucoumea ktaineana) plywood and medium density fiberboard (MDF) were used as wood composites. Specimens that are prepared as a part of design phase were tested under static load according to the principles of TS 9215 by applying both seat and backrest loads which the sofa can be imposed upon in service. In addition, specimens were structurally analyzed by using finite element method and obtained data were compared to the actual test data. According to results, it has been observed that the three dimensional structural analysis by means of finite element method gives reasonable estimates of the overall strength performances of the sofa frames. As a result of the tests; it was concluded that the wood composite materials could be used instead of solid wood material, and portable connection techniques that provide many advantage for designers, producers, users and seller could be used instead of stable joints in the production of the frame construction furniture, especially in the upholstered furniture frames. Furthermore, performance testing was proven to be an essential part of the design process. These tests allow discovery and observation of unexpected failures and provides useful insight to actual usage and failure conditions. In conclusion, it was said that the product engineering methodology is applicable to the furniture design and provides feedback process that ensures the integrity and robustness of sofa frames studied in this dissertation.Key Words : Frame construction, strength design of furniture, wood composite, finite element analysis, structural analysis.