Kablosuz haberleşme sistemlerinde yayılım analizi ve modellenmesi
Propagation analysis and modelling of wireless communication systems
- Tez No: 156003
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEM NAKİBOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
KABLOSUZ HABERLEŞME SİSTEMLERİNDE YAYILIM ANALİZİ VE MODELLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Hadi Cem ERTÜRK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 2004 ÖZET Elektromanyetik dalgaların yayılımının incelenmesi ve sinyal zayıflamasının tahmin edilebilmesi, kablosuz haberleşme sistemlerinin tasarımında, özellikle kapsama alanının belirlenmesinde önemli bir unsurdur. Sinyal zayıflamasının izlenmesi, yaydım modelleri içerisinde verilen algoritmalar kullanılarak yol kayıp miktarlarının tahmin edilmesinden ibarettir. Bu çalışmada karasal mobil kablosuz haberleşme sistemleri için geliştirilen yaydım modelleri incelenmiş, ortam koşullan ve diğer şartlara bağlı olarak en doğru sonuçları veren yol kaybı tahmin modelleri analiz edilmiştir. Hem teorik hem de deneysel modellerin uygulama sonuçları değerlendirilerek en uygun modelin seçimi üzerinde durulmuştur. Yaygın olarak kullanılan deneysel modeller için bir simülasyon hazırlanarak ortalama sinyal menzilinin tahmini ve çevre koşullarından ne şekilde etkilendiği grafiksel bir yüzde gösterilmiştir. Bilim Kodu : 609.04.01 Anahtar Kelimeler : Kablosuz haberleşme, yaydım, modelleme, yol kaybı Sayfa Adedi : 135 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Cem NAKİBOĞLU
Özet (Çeviri)
11 PROPAGATION ANALYSIS AND MODELLING OF WIRELESS COMMUNICATION SYSTEMS (M.Sc. Thesis) Hadi Cem ERTÜRK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCHCNCE AND TECHNOLOGY April 2004 ABSTRACT Analyzing the propagation of electromagnetic waves and estimating the signal attenuation is an important component of designing wireless communication system and determining it's coverage range. The signal attenuation is traeed using the algorithms presented by propagation models based on getting the path loss expression for a specific environment In this thesis, the most common empirical propagation models for land mobile wireless communication systems are analyzed concerning the environmental conditions and terrain profiles affecting the electromagnetic propagation. Both the theoretical and empirical results of path loss prediction models are considered so as to determine the most suitable choice of model for a given condition. A simulation program was developed for modelling the most common empirical models to estimate deviations between actual propagation losses. Science Code : 609.04.01 Key Words : Wireless communication, propagation, modelling, path loss Page Number: 135 Adviser : Asst. Prof. Dr. Cem NAKİBO?LU